RELACJA
Polskie kopalnie żwiru i piasku jeszcze nie tak dawno były w większości przestarzałe, energochłonne, w znacznym stopniu oddziałujące na środowisko. Od kilku lat jednak stają się coraz bardziej nowoczesne, zautomatyzowane i efektywne. Mimo wszystko jest jeszcze sporo do zmodernizowania, poprawienia, ulepszenia. Jak to osiągnąć rozmawiali uczestnicy 3. edycji konferencji „Nowoczesne kopalnie żwiru i piasku” 30-31 maja 2011.
III Konferencja Naukowo-Techniczna Nowoczesne kopalnie żwiru i piasku odbyła się w dniach 30-31 maja w Słoku k. Bełchatowa. Organizatorem imprezy była firma BMP i redakcja magazynu "Surowce i Maszyny Budowlane". Rolę Honorowego Gospodarza pełniła firma Górażdże Kruszywa. Patronat objął Polski Związek Pracodawców Producentów Kruszyw. Partnerem Głównym był Bergerat Monnoyeur – wyłączny dystrybutor maszyn CAT w Polsce, natomiast Partnerem – firma Fraccaroli & Balzan. W imprezie wzięło udział około 170 przedstawicieli kopalń, firm drogowniczych, firm i instytucji branżowych. |
Najlepiej nowoczesne maszyny, urządzenia poznaje się „w terenie”. Tak też rozpoczęła się dwudniowa impreza, zorganizowana w Słoku k. Bełchatowa – goście zwiedzali jeden z najnowocześniejszych zakładów do przeróbki i uszlachetniania kruszyw, położony w Pawłowie Górnym. Zautomatyzowana kopalnia, należąca do Górażdży Kruszywa, wyposażona jest m.in. w instalację wody technologicznej w obiegu zamkniętym, umożliwiającą racjonalne gospodarowanie zasobami wód gruntowych. W czasie wycieczki na zwiedzających czekała jeszcze jedna atrakcja – pokaz maszyn firmy CAT. Spycharka, wozidło przegubowe i ładowarka prezentowały swoje możliwości, które można wykorzystać m.in. na kopalniach kruszyw.
Drugi dzień konferencji to wykłady merytoryczne i prezentacje firm. Słuchacze dowiedzieli się m.in. jak osiągnąć najwyższą jakość kruszyw dzięki nowoczesnym maszynom i rozwiązaniom. Prezentowano referaty poświęcone eksploatacji złóż, urządzeniom transportującym czy urabiającym. Nie zabrakło również paneli dotyczących aktualnych problemów branży – kwestie te poruszył m.in. Aleksander Kabziński podczas tradycyjnego Otwartego Spotkania Producentów Kruszyw.
Po referatach, licznych prezentacjach wielu uczestników z pewnością zadaje sobie pytanie, czy instalowanie tylu nowoczesnych rozwiązań rzeczywiście się opłaca? Wszystko jest kwestią rachunku ekonomicznego i zrównoważonego podejścia do biznesu. Nie jest bowiem sztuką wydać ogromne pieniądze, ale trzeba znaleźć równowagę miedzy nowoczesnością, poziomem środków zainwestowanych i ich zwrotem. Jako organizatorzy mamy nadzieję, że dzięki pozyskanej wiedzy i kontaktom, uczestnikom konferencji będzie teraz łatwiej podjąć właściwe decyzje odnośnie modernizowania kopalń i czynienia ich – w przemyślany sposób – coraz nowocześniejszymi.
Honorowy Gospodarz |
Partner główny | Partner | Patronat | |
Patronat medialny: |
Organizator | |||