Partner serwisu
10 maja 2017

Podsumowanie Giełdowego Indeksu Produkcji – kwiecień 2017

Kategoria: Aktualności

Dzięki doskonałej koniunkturze w polskiej i europejskiej branży produkcyjnej, Giełdowy Indeks Produkcji w kwietniu osiągnął poziom 1160,5 pkt. To o 1.5 pkt (-0,13%) mniej niż w marcu. Minimalny spadek jest pokłosiem publikacji wyników polskich spółek produkcyjnych za rok 2016, które nie sprostały oczekiwaniom inwestorów.

Podsumowanie Giełdowego Indeksu Produkcji – kwiecień 2017

Mimo delikatnego tąpnięcia w drugiej połowie miesiąca akcje polskich producentów wróciły na ścieżkę wzrostu.

O doskonałej koniunkturze w przemyśle świadczą wyniki badania firmy Markit. Wskaźnik PMI® dla polskiego przemysłu w kwietniu wyniósł 54,1 pkt. To o 1,12% więcej niż w poprzednim miesiącu (53,5). Był to również znacznie lepszy wynik od długoterminowej średniej (50,4) i już 31 z rzędu odczyt powyżej granicy 50 pkt. Zdaniem analityków z Markit, do poprawy nastrojów przyczynił się wzrost wielkości produkcji i liczby nowych zamówień oraz najwyższy w tym roku miesięczny wzrost zatrudnienia w branży. Badania wykazały również duży optymizm producentów względem najbliższego roku uzasadniony uruchomieniem nowych linii produkcyjnych oraz zwiększonymi inwestycjami.

W Niemczech wskaźnik PMI® za kwiecień wyniósł 58,2 pkt (-0,17% m/m), we Francji 55,1 pkt (+3,38% m/m), w Wielkiej Brytanii 57,3 (+57,3% m/m), a w całej strefie Euro 56,7 (+0,89% m/m).

Świetne nastroje w europejskim przemyśle przekładają się na wzrost wartości polskich firm, również tych z indeksu GIP60. O sile rodzimych producentów świadczy również fakt, że dynamika eksportu nie spada, mimo znacznej aprecjacji złotego: od grudnia PLN umocnił się względem EUR o ponad 6%, a wobec USD o ponad 8% - ocenia Maciej Zaręba z firmy DSR, pomysłodawca indeksu.

O dobrej formie polskiego przemysłu świadczą również dane GUS. W marcu produkcja sprzedana spółek z branży przetwórstwa przemysłowego była wyższa o 12,7% w stosunku do kwietnia ubiegłego roku i aż o jedną piątą wyższa niż w lutym. W całym pierwszym kwartale 2017 roku zanotowano wzrost produkcji sprzedanej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku o 8,1%. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla przetwórstwa przemysłowego wynikiem na poziomie 9,6 pkt. w kwietniu po raz kolejny wzbił się ponad pięcioletnie maksima, dołączając do mierników potwierdzających doskonałe nastroje wśród pracowników przetwórstwa przemysłowego.

Według współtwórcy Giełdowego Indeksu Produkcji, optymizm panujący w branży wynika m.in. z rosnących portfeli zamówień, które przełożyły się na wzrost poziomu zatrudnienia.

Zeszłoroczne inwestycje zaowocowały wzrostem mocy produkcyjnej, co z kolei pomogło ograniczyć spadek tempa inflacji cen wyrobów gotowych. Wszystko wskazuje na to, że drugi kwartał 2017 r. znów okaże się dobry dla przemysłu, dając nadzieję na wzrost wartości rynkowej polskich producentów. Możemy więc spodziewać się przekroczenia granicy 1200 pkt. przez GIP60 jeszcze w maju – prognozuje Zaręba.

GIP60 to indeks opracowany przez firmę DSR, serwis analityczny PRODUKCJA.EXPERT, poświęcony problematyce polskiej produkcji oraz Wydział Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Jego uczestnikami jest 60 spółek notowanych na Rynku Podstawowym GPW a celem przejrzysta identyfikacja zmian nastrojów inwestorów w stosunku do spółek z branży produkcyjnej.

 

Źródło i fot.: Informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ