Sławno: otwarcie Geoparku i jubileusz 20-lecia Zakładu Nordkalk Sławno
W przedostatnią niedzielę czerwca odbyło się uroczyste otwarcie długo wyczekiwanego Geoparku w Gminie Sławno. Dodatkowo świętowano jubileusz 20-lecia powstania Zakładu Nordkalk w Sławnie.

Z tej okazji został poświęcony nowy sztandar górniczy z wizerunkiem patronki górników św. Barbary, a wszystkie osoby, które w ciągu tych 20 lat wspierały rozwój Zakładu, zostały uhonorowane pamiątkowymi medalami i dyplomami.
Piotr Maciak, Prezes Nordkalk Sp. z o.o., wspominał: "W marcu 1999 roku Nordkalk stał się właścicielem złoża wapnia i starego zakładu produkcyjnego, należącego wcześniej do firmy Hydropal. W przeciągu 3 lat dokonaliśmy diametralnych zmian w procesie produkcji, wymieniliśmy park maszynowy i uruchomiliśmy nowoczesną kruszarnię kamienia.W 2006 roku uruchomiliśmy nowoczesny młyn do produkcji mączek wapiennych. Kolejnym milowym krokiem było wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę zakładu produkcji wapna granulowanego AtriGran w 2015. Ta inwestycja stanowiła wzorcowy przykład współpracy pomiędzy przedstawicielami administracji państwowej, samorządowej oraz inwestora prywatnego, jakim jest Nordkalk. Jej powodzenie i ekspresowe tempo realizacji nie byłyby możliwe bez wsparcia uzyskanego od Wójta Gminy Sławno pana Tadeusza Wojciechowskiego, od władz wojewódzkich, od Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i naukowców z Politechniki Łódzkiej. Produkcja granulowanego nawozu w nowym zakładzie ruszyła jesienią 2016 roku, a obecnie nasz produkt AtriGran zdobywa nie tylko polski, ale i zagraniczne rynki."
Geopark - jak kopalnia wapienia może stać się prawdziwym skarbcem?
Pomysł utworzenia Geoparku powstał z inicjatywy dra Adriana Kina, który jako pierwszy odkrył w kamieniołomie Owadów-Brzezinki skamieniałości z okresu jury sprzed 148 mln lat. Znaleziono tu m.in. szczątki pierwszego odkrytego w Polsce pterozaura (latającego gada), bardzo liczne okazy ryb, zarówno chrzęstnoszkieletowych, jak i promieniopłetwych oraz liczne okazy nowych dla nauki gatunków skrzypłoczy.
W pawilonie wystawienniczym można podziwiać tutejsze znaleziska oraz odtworzone modele stworzeń, które żyły na tym terenie przed milionami lat. O merytoryczną stronę projektu z pieczołowitością zadbał dr Błażej Błażejowski z Polskiej Akademii Nauk, który od kilku lat promuje to stanowisko paleontologiczne w Polsce i na całym świecie, organizując przy wsparciu firmy Nordkalk warsztaty dla naukowców i uczniów.
Komentarze