Partner serwisu
25 listopada 2019

Wrocławska międzysektorowa grupa „Drzewa w mieście” prezentuje raport z najważniejszymi rekomendacjami

Kategoria: Aktualności

Dobre praktyki w trakcie inwestycji, sadzenie na sieciach czy formowanie drzew – to tylko niektóre z zagadnień, które porusza opublikowany właśnie raport „Infrastruktura w zgodzie z drzewami”. Raport jest konsensusem, wyznaczającym pożądane kierunki zmian we Wrocławiu, zgodne z potrzebami każdej ze stron i z możliwością zastosowania w innych miastach.

Wrocławska międzysektorowa grupa „Drzewa w mieście” prezentuje raport z najważniejszymi rekomendacjami

Wszystkie strony dyskusji – projektanci, aktywiści miejscy oraz przedstawiciele biznesu – w ramach prac grupy „Drzewa w mieście” wypracowały wspólne stanowisko i zgodnie zadeklarowały, że zależy im na tym, aby we Wrocławiu sadzić coraz więcej drzew.

Pretekstem do pierwszego spotkania reprezentantów miejskich jednostek, projektantów, gestorów sieci i aktywistów – zainicjowanego przez Fundację Dom Pokoju, Departament Zrównoważonego Rozwoju wrocławskiego Urzędu Miejskiego oraz firmę Skanska – były trudności w wykonaniu nasadzeń przy inwestycji Nowy Targ, którą realizowała firma Skanska. Odbyło się ono w czerwcu 2018 r. w formule okrągłego stołu, podczas którego zarówno projektanci, jak i aktywiści oraz przedstawiciele biznesu, wskazali potrzebę podjęcia rozmów międzysektorowych.

W czasie prowadzonych warsztatów i spotkań udało się wypracować wspólne stanowisko i potrzeby, podzielić się wiedzą czy doświadczeniem oraz obrać kurs na nowe rozwiązania, które zadowolą wszystkie zainteresowane strony. Długofalowym rezultatem pracy grupy „Drzewa w mieście” było stworzenie zestawu rekomendacji – stopniowo wdrażanych przez wrocławski Urząd Miejski – oraz realna współpraca i dużo sprawniejsza komunikacja pomiędzy miejskimi jednostkami oraz gestorami sieci. Udało się też znaleźć rozwiązanie w kwestii nasadzeń przy ul. Św. Katarzyny.

Efektem pracy jest finalne opracowanie – „Infrastruktura w zgodzie z drzewami”. Udało się w nim zawrzeć m.in. katalog dobrych praktyk. W celu znalezienia nowych rozwiązań, zorganizowano seminarium robocze, a praca międzysektorowa prowadzona była w grupach tematycznych, które zajmowały się przeszkodami zdiagnozowanymi na początku rozmów.

– Powstały raport jest udanym zwieńczeniem wielomiesięcznej współpracy każdej ze stron i udziału w dyskusji nt. zrównoważonego rozwoju Wrocławia. Jako Skanska przywiązujemy szczególną uwagę do kwestii środowiskowych. Udało się nam rozpocząć dyskusję i wypracować dokument dla wszystkich, którzy są zainteresowani drzewami w mieście. Chcielibyśmy podkreślić zaangażowanie każdej ze stron i serdecznie podziękować za udział w tym przedsięwzięciu – powiedział Artur Mamrot, project manager inwestycji Nowy Targ w spółce biurowej Skanska.

W pracach i spotkaniach grupy „Drzewa w mieście” wzięli udział przedstawiciele departamentów zajmujących się kwestiami związanymi z organizacją ruchu i inwestycjami drogowymi (Wydział Inżynierii Miejskiej, Biuro Rozwoju Wrocławia, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta) oraz ochroną zabytków (Konserwator Zabytków i Plastyk Miejski), a także miejskie jednostki odpowiedzialne za zieleń (Zarząd Zieleni Miejskiej). Szeroko reprezentowana była strona społeczna – wśród uczestników znaleźli się aktywiści z Akcji Miasto, Stowarzyszenia Ochrony Drzew „miastoDrzew” i Fundacji Ekorozwoju. Jako reprezentanci środowiska biznesowego występowali przedstawiciele firmy Skanska oraz Maćków Pracownia Projektowa. Ważną stronę stanowili również partnerzy odpowiedzialni za sieci podziemne (Tauron, Fortum, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Polska Spółka Gazownictwa). 

– Wszystkim stronom grupy "Drzewa w mieście" zależało na tym, by roślinności wysokiej było we Wrocławiu więcej. Bardzo ważne jest też dbanie o to, co już mamy, stąd w publikacji przykłady rozwiązań, jak chronić drzewa dojrzałe. W tym temacie zostały też przedstawione "Karty informacyjne do standardów ochrony drzew w inwestycjach Wrocławia", opracowane na zlecenie i przy udziale Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu – mówi Aleksandra Zienkiewicz, rzeczniczka tej instytucji. – Obowiązują one wszystkie jednostki miejskie, lecz zachęcamy, by inwestorzy prywatni korzystali z nich jako dobrych praktyk – dodaje.

źródło: skanska.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ