Tylko Patrząc w przyszłość można zauważyć zmianę
Czy można przewidzieć przyszłość? Odczytać ją jak z czarodziejskiej kuli? Oczywiście, że nie. istnieją jednak narzędzia, które umożliwiają wcześniejsze przygotowanie się na nadchodzące zmiany, kreując możliwe scenariusze przyszłości oparte na tzw. kluczowych czynnikach zmian.
Zgodnie z przewidywaniami Alvina Tofflera, amerykańskiego pisarza, socjologa i futurologa, obecnie po cywilizacji arragna (kluczowy zasób: ziemia) oraz cywilizacji przemysłowej (kluczowy zasób: kapitał) weszliśmy w tzw. trzecią falę przemian fundamentalnych dla naszej cywilizacji – cywilizację opartą na wiedzy (kluczowy zasób: informacja). Obecnie coraz częściej do określenia trzeciej fali przemian stosuje się słowo „cyfryzacja”, gdyż wiąże się ją z rozwojem technologicznym, będącym motorem zachodzących zmian. Przenikanie technologii cyfrowych przez wszystkie aspekty działania organizacji to efekt szczególnej zmiany organizacyjnej zwanej transformacją cyfrową. Jej wynikiem jest integracja technologii cyfrowych i procesów biznesowych prowadząca do powstania nowego modelu funkcjonowania organizacji, której punktem centralnym są technologie cyfrowe. Transformacja cyfrowa ma zapewnić poprawę efektywności kosztowej, wzrost konkurencyjności czy innowacyjność i stworzyć biznesowi nowe możliwości działania, nieosiągalne w przeszłości. Mówiąc krótko – transformacja cyfrowa to nasza przyszłość.
Future Thinkers
Dell Technologist, CIONET Polska, Digital Excellence i infuture.institute stworzyli wizjonerski projekt Future Thinkers, który miał na celu szersze spojrzenie na zmieniającą się w zawrotnym tempie rzeczywistość. Do współpracy zaprosili ponad 100 firm będących polskimi liderami transformacji cyfrowej i innowacyjności. Dzięki interdyscyplinarności podmiotów biorących udział w projekcie i zaangażowaniu do współpracy ludzi o różnych punktach widzenia, stworzono listę czynników zmian mających lub będących mieć wpływ na rozwój organizacji w nadchodzącym czasie. Czynniki zamian odgrywają kluczową rolę w kontekście zmian zachodzących we współczesnym świecie. Te wczesne sygnały, nie tylko technologiczne, ale również społeczne, ekonomiczne, środowiskowe i prawno-regulacyjne, wpłyną istotnie na obraz i funkcjonowanie organizacji w przyszłości. Uczestnicy projektu Future Thinkers podzielili je na te, które ze względu na swoją wagę i prawdopodobieństwo zaistnienia powinny być uwzględnione w strategii przedsiębiorstwa i na te, które należy wziąć pod uwagę przy analizowaniu przyszłości i budowaniu jej scenariuszy. Dzięki analizie przenikających się nawzajem i oddziałujących na siebie trendów, organizacja jest w stanie określić swoją obecną sytuację rynkową oraz zaplanować kroki w kierunku rozwoju i innowacji. Rosną wymagania wobec zarządzających. Sytuacja wymaga całościowego spojrzenia na biznes i kompetencji w budowaniu długofalowych strategii.
Cały artykuł dostępny w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" 4/2019.
Komentarze