Efektywny podatek od nieruchomości
Branża surowcowa wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych oraz posiadania wysokowartościowego majątku. Powoduje to duże obciążenia podatkiem od nieruchomości, budowli oraz gruntów. Koniec roku to najlepszy okres na weryfikację rozliczeń i zapewnienie ich efektywności. Rozpoczęcie działań w tym roku umożliwia jeszcze cofnięcie się do rozliczeń z 2014 r.
Stałym wyzwaniem przedsiębiorców jest poszukiwanie efektywności w zakresie ponoszonych kosztów, w tym podatkowych. Charakter
podatku od nieruchomości obciążającego majątku powoduje, że właściwie każda oszczędność ma charakter trwały i jest wykazywana nawet 6 lat wsteczoraz w każdej kolejnej deklaracji. Najnowsze orzecznictwo i praktyka w zakresie podatku od nieruchomości umożliwiają zgodną z prawem i niewymagającą raportowania optymalizację podatkową, szczególnie w kilku obszarach.
Właściwa kwalifikacja elementów wyrobisk górniczych
W aktualnym orzecznictwie przesądzono, że nie każdy element wyrobiska podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Przecina to wieloletnie spory w tym obszarze i pozwala ostatecznie ustalić granice opodatkowania. Z wyroku NSA wynika, że
niektóre rodzaje obudów górniczych mogą zostać uznane za konstrukcje oporowe i jako takie stanowić budowle. Nie dotyczy to jednak wszystkich rodzajów obudów, w tym obudów kotwowych charakterystycznych do górnictwa rud. W efekcie w tych przypadkach nie mamy do czynienia z budowlami, co powoduje istotne ograniczenie zakresu opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Obniżenie podstawy opodatkowania budowli zamortyzowanych
Absolutnie kluczową nowością w podatku od nieruchomości jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania dla budowli całkowicie zamortyzowanych. W tych przypadkach z przepisów wynika, że podstawą opodatkowania powinna być już kwota po odjęciu odpisów amortyzacyjnych – wartość po dokonaniu odpisów z dnia 1 stycznia ostatniego roku amortyzacji. Zasadę taką potwierdził WSA w Kielcach z 13 lutego 2019 r., sygn. akt I SA/Ke 3/19: „dla budowli zamortyzowanych podstawę opodatkowania będzie stanowiła wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniej amortyzacji, po uwzględnieniu odpisów amortyzacyjnych”. Daje to podstawę do znacznych oszczędności, zwłaszcza dla zakładów posiadających w większości starsze obiekty, które zostały już zamortyzowane.
Również w tym przypadku mamy do czynienia z oszczędnością na stałe, działającą zarówno wstecz, jak i na przyszłość.
Nieopodatkowanie części budowlanych urządzeń technicznych
Kolejne wyroki sądów administracyjnych potwierdzają zasadę, że zwłaszcza obecnie – po 2015 r. – wszelkie zewnętrzne urządzenia techniczne posiadające własne fundamenty podlegają opodatkowaniu jedynie od samego fundamentu z wyłączeniem części technicznej, zwykle wartej znacznie więcej (fundament zwykle stanowi ok. 10% wartości całości). Dokonując wydzielenia wartości fundamentu, można więc oszczędzić 90% podatku od budowli/urządzenia technicznego.
Cały artykuł w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" 4/2019.
Komentarze