Partner serwisu
09 marca 2020

Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński na Radzie UE ds. Środowiska

Kategoria: Aktualności

Prawo klimatyczne, Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji oraz Zielony Ład to główne tematy Rady UE ds. Środowiska (ENVI), w której uczestniczył wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. Spotkanie odbyło się w Brukseli 5 marca br.

Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński na Radzie UE ds. Środowiska

Podczas Rady zaprezentowany został projekt nowego prawa klimatycznego, zgodnie z którym komisja Europejska do września br. przedstawi plan w sprawie podniesienia celu redukcji emisji CO2 na 2030 rok do 50-55%.

„Polska wspiera osiągnięcie celu neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej do 2050 roku, zgodnie z decyzją podjętą na szczycie unijnym w grudniu 2019 roku w Brukseli. Stoimy na stanowisku, że nowe prawo unijne powinno odzwierciedlać przyjęte uzgodnienia” – powiedział wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister podkreślił, że naszym zdaniem regulacje nie powinny przesądzać decyzji Rady Europejskiej co do celu.

„Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku wymaga przede wszystkim dostosowanego do rzeczywistych możliwości planu działań i zapewnienia odpowiedniego finansowania" – dodał.

W trakcie Rady ENVI wiceminister Guibourgé-Czetwertyński zaprezentował także polską propozycję zniesienia darmowych uprawnień dla lotnictwa, która spotkała się z poparciem wielu państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej a tajże wziął udział w dyskusji ministrów poświęconej dyplomacji klimatycznej.

Spotkania bilateralne

Na marginesie Rady UE ds. Środowiska odbyły się również spotkania delegacji Polski z przedstawicielami unijnych instytucji, w tym Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz Rady Europejskiej, podczas których omówione zostały bieżące kwestie w zakresie polityki klimatycznej. Wiceminister spotkał się m.in. z członkami gabinetów przewodniczących Komisji Europejskiej oraz Rady Europejskiej. Omówione kwestie z zakresu Zielonego Ładu, Prawa klimatycznego czy planów instytucji na najbliższe miesiące w dziedzinie energii i klimatu. Podczas spotkań poruszony został także temat funduszu sprawiedliwej transformacji, który ma zapewnić wsparcie dla regionów węglowych w ich transformacji i być instrumentem łagodzącym jej społeczne skutki. Podczas rozmów z czeskim wiceministrem środowiska Vladislavem Smrž, poruszone zostały tematy związane z ochroną środowiska na polsko-czeskim pograniczu oraz kwestie klimatyczne będące przedmiotem obrad Rady.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ