Partner serwisu
05 października 2020

Niskociśnieniowy nadmuch – bezpieczeństwo i ekonomiczne zastosowanie w przemyśle

Kategoria: Aktualności

Pracownicy związani z cementowniami oraz z szeroko pojętą branżą budowlaną, każdego dnia narażają się na niebezpieczeństwa związane z surowcami mineralnymi, na których bezpośrednio wykonują swoje obowiązki. Odpowiednie zabezpieczenia oparte na BHP mogą zapewnić nie tylko pozbawienie ryzyka konsekwencji zdrowotnych (obejmujące choroby układu oddechowego oraz skóry), ale także mieć znaczny wpływ na wydajność i ekonomię pracy. Jednym z przykładów znaczącego poprawienia bezpieczeństwa pracy w cementowniach i w przemyśle budowlanym jest system usuwania zanieczyszczeń za sprawą niskociśnieniowych urządzeń nadmuchowych dystrybuowanych w Polsce przez Vervo.

Niskociśnieniowy nadmuch – bezpieczeństwo i ekonomiczne zastosowanie w przemyśle

Pyły przemysłowe – przyczyny i zagrożenia

W wielu gałęziach przemysłu, pył występuje w licznych formach. W przypadku przemysłu – przyczyną generowania pyłu jest mechaniczna obróbka produktów. Definicja obejmuje zarówno same cząstki unoszące się w powietrzu, jak i powstające w analogiczny sposób dymy i mgły. Mikroskopijny rozmiar cząstek w pyłach przemysłowych (rzędu 2,5 μm i mniej) sprawia, iż może być on nawet niewyczuwalny przez pracownika przemysłowego.

(Zapylenie jest jednym z głównym problemów przemysłu budowlanego)

Zapylenie w środowisku pracy prowadzi do wielu potencjalnych chorób układu oddechowego. Jednym ze skutków oddziaływania człowieka w środowisku, gdzie występuje pył przemysłowy, jest pylica płuc, która nie bez powodu jest wymieniana jako częsty przykład choroby zawodowej. Pierwsze skojarzenie przywołuje w tym przypadku górnictwo. Jednakże ze względu na wspólny czynnik chorobotwórczy, pylica może być również potencjalnym schorzeniem osób, które są związane w przykładowych środowiskach pracy przemysłowej:

  • Branża cementowa,
  • Budownictwo lądowe, drogowe,
  • Kamieniołomy i produkcja materiałów budowlanych,
  • Murarstwo,
  • Pozostałe gałęzie przemysłu, między innymi ceramika, huty szkła czy przetwórstwo innych surowców mineralnych.

Głównym niebezpieczeństwem związanymi z chorobami układu oddechowego spowodowanymi przez pyły przemysłowe, są nieodwracalne zmiany pęcherzyków płucnych lub ich nieodwracalne zniszczenie. Dodatkowym zagrożeniem są cząstki drażniące oraz wywołujące reakcje alergiczne. Takie substancje jak arsen, cynk, miedź czy również drewno potrafią spowodować astmę oskrzelową czy stany zapalne krtani oraz skóry.

Jak zredukować unoszący się pył przemysłowy?

Działania obejmujące zarówno ochronę dróg oddechowych pracowników budowlanych i przemysłowych za pomocą odzieży BHP (na przykład maski z filtrem N95 oraz z klasą ochrony FFP2 i wyżej) potrafią znacznie zredukować ryzyko konsekwencji zdrowotnych związanych z bezpośrednim operowaniem w pyle pochodzenia przemysłowego. Jednakże sam ubiór nie rozwiązuje problemu osadzania się drobin na powierzchni ubrań i skóry personelu na miejscu pracy.

Innowacyjne rozwiązanie pojawiło się kilka lat temu. Wykorzystując  technologię nadmuchu z wykorzystaniem znacznie niższego ciśnienia, niż w przypadku tradycyjnych dysz oraz kurtyn powietrznych, stworzono kabinę przeznaczoną do odpylania personelu. To rozwiązanie wykorzystuje niskociśnieniowe powietrze, które jest na tyle bezpieczne dla oczyszczanego użytkownika, że pył może być usuwany nawet bezpośrednio ze skóry, bez ryzyka skutków ubocznych.

Kabina posiada szereg dysz wydmuchujących powietrze o dużej objętości, a jednocześnie pod niskim ciśnieniem. Pył jest automatycznie usuwany z odzieży i środków ochrony indywidualnej, a cząsteczki pyłu (również najmniejsze, o rozmiarze nawet 0,3 mikrona) zaraz po otwarciu drzwi są bezpiecznie usuwane i wychwytywane przez dodatkowo wmontowany system wyciągowy H14 HEPA. Zebrany materiał jest ostatecznie gromadzony tak, by mógł zostać bezpiecznie usunięty i zutylizowany.

Nadmuch niskociśnieniowy a jego skuteczność w przemyśle – case study na przykładzie firmy Tarmac

Tarmac jest brytyjskim liderem branży przemysłu budowlanego specjalizującym się między innymi w zaopatrywaniu placów budowy w niezbędne surowce. Po fuzji tej firmy z Lafarge w 2013 roku, przedsiębiorstwo stanęło przed nowym wyzwaniem. Konieczne było nowe podejście do odpylania kamieniołomów, by dostosować się do nowych, bardziej restrykcyjnych procedur w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jednym z problemów były liczne zapylenia w miejscach, gdzie pracownicy budowlani zdejmowali sprzęt ochronny, narażając się tym samym na wcześniej wspomniane potencjalne schorzenia układu oddechowego i skóry. Dotychczasowo stosowane w kamieniołomach standardowe pochłaniacze przemysłowe nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Do Tarmac dotarła początkowo kabina z wmontowanym urządzeniem do ręcznego usuwania pyłu. Ostatecznie uznano za skuteczniejsze wdrożenie rozwiązania, które umożliwiałoby odpylanie personelu budowlanego w sposób automatyczny – bez bezpośredniej ingerencji użytkownika wewnątrz kabiny.
 
(Kabina do automatycznego czyszczenia personelu)

Pomyślne wyniki finalnych rezultatów po wdrożeniu urządzenia z bezdotykowym czyszczeniem odzieży ochronnej spowodowały, że od października 2019 roku oficjalnie wprowadzono na rynek kabinę z nowatorsko opracowanym systemem, który spełnia restrykcyjne współcześnie wymogi BHP i ochrony środowiska, oraz skutecznie odpyla zanieczyszczenia pochodzenia przemysłowego.

Nadmuch niskociśnieniowy – bezpieczeństwo połączone z ekonomią

Oprócz wdrożenia w kamieniołomach Tarmac produktu, który znacznie wpływa na bezpieczeństwo i higienę pracy w przemyśle, rozwiązanie to dodatkowo obniża koszty eksploatacji za sprawą niezależnego systemu zasilania. Nadmuch niskociśnieniowy wyróżnia się niskim zużyciem powietrza w porównaniu z użytkowaniem otwartej rury a także tradycyjnych dysz wysokociśnieniowych.

Oszczędność zużycia energii oraz szybki zwrot z inwestycji spowodowały, że opracowano liczne systemy oczyszczające również dla innych zapotrzebowań przemysłowych, jak między innymi noże powietrzne do usuwania wilgoci i zanieczyszczeń z butelek.
 
(System noży powietrznych do oczyszczania butelek z wilgoci – dostępny w ofercie Vervo)

Kabina nadmuchowa do czyszczenia personelu – dostępność w Polsce

Oficjalnym dystrybutorem niskociśnieniowych urządzeń przemysłowych jest łódzka firma Vervo, która od kilkunastu lat oferuje przedsiębiorstwom przemysłowym liczne urządzenia oparte na przemysłowym powietrzu – od próżni, przez niskie, do wysokiego ciśnienia. Wśród bogatej oferty sprzętu nadmuchowego, znajdują się również automatyczne kabiny przeznaczone do oczyszczania personelu z pyłu przemysłowego.

  (Przykłady zastosowania niskociśnieniowego nadmuchu – nóż powietrzny oraz system osuszania blachy)

Wśród urządzeń wykorzystujących niskociśnieniowy nadmuch, Vervo dodatkowo dystrybuuje:

  • Noże powietrzne do dowolnego dostosowania na potrzeby przemysłu (o długości nawet do kilku metrów),
  • Liczne systemy do osuszania na taśmie produkcyjnej (wliczając w to wymagające produkty, jak między innymi kable),
  • Oprócz tego - naścienny system do oczyszczania personelu.

Pełna oferta produktów dostępna jest na stronie https://vervo.pl/, zaś wszelkie dodatkowe informacje możliwe są do uzyskania poprzez kontakt z firmą drogą telefoniczną (42 252 55 55) lub mailową (info@vervo.pl). Doradcy techniczno-handlowi Vervo chętnie zaprezentują najdogodniejsze rozwiązanie problemu nurtujący niejeden zakład przemysłowy.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ