Pierwsza łopata wbita na budowie nowej magistrali dla Pasma Pruszkowskiego
W Warszawie rozpoczęła się budowa pierwszego odcinka nowej magistrali dla tzw. Pasma Pruszkowskiego. Generalnym wykonawcą inwestycji jest IDS-BUD S.A., która odpowiada za część projektową. Roboty budowlane są realizowane przez konsorcjum DIM Construction Sp. z o.o. i MELIOREX Sp. z o.o.

Realizacja zadania umożliwi budowę kolejnego elementu drugostronnego zasilania w wodę dla mieszkańców warszawskiej dzielnicy Ursus, miast Pruszków i Piastów oraz gminy Michałowice. Obecnie woda do tych rejonów dostarczana jest za pośrednictwem magistrali wodociągowej w Alejach Jerozolimskich, wybudowanej w latach 70. ubiegłego wieku, oraz systemu magistral o mniejszych średnicach. Rozwój systemu magistrali na obszarze aglomeracji warszawskiej pozwala zabezpieczyć i uniezależnić dostawy wody do mieszkańców od jednego pasma przesyłu.
– Cieszę się, że po wielu miesiącach wytężonych prac projektowych budowa pierwszego odcinka magistrali dla Pasma Pruszkowskiego wkracza w kluczowy etap realizacji. Przygotowanie tej inwestycji był ogromnym wyzwaniem ze względu na wysoki poziom urbanizacji terenu, sąsiedztwo strategicznych arterii komunikacyjnych i infrastruktury energetycznej. W trakcie prac projektowych konieczne było także wprowadzenie licznych zmian w przebiegu magistrali z uwagi na planowane inwestycje kolejowe. Liczę, że kolejne fronty robót będą otwierane na bieżąco, co pozwoli nam na sprawną realizację tej strategicznej inwestycji – powiedział Marcin Idzik, prezes IDS-BUD S.A.
Kontrakt podzielony jest na dwa zadania. Główny zakres prac obejmuje budowę nowej magistrali wodociągowej żeliwnej o średnicy 800 mm i długości około 4,7 km oraz o średnicy 400 mm i długości około 1,6 km. Inwestycja prowadzona jest na terenie trzech warszawskich dzielnic: Bemowo, Ursus i Włochy. Trasa nowej magistrali będzie przebiegała w następujących ulicach: Lazurowa od skrzyżowania z ul. Człuchowską, Al. 4 Czerwca 1989 roku, Chrościckiego, Pola Karolińskie, Cykady, Posagu 7 Panien, Gierdziejewskiego i Warszawskiej.
– Realizacja tak złożonej inwestycji w samym sercu aglomeracji wymaga ogromnego doświadczenia inżynieryjnego i wykonawczego. Wyzwaniem jest nie tylko konieczność ograniczenia do minimum wpływu prowadzonych prac na życie okolicznych mieszkańców i użytkowników dróg, ale też zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa epidemicznego. Jako członek konsorcjum odpowiadającego za realizację prac budowlanych wnosimy do tego projektu specjalistyczny sprzęt i bardzo doświadczonych pracowników, dzięki czemu prace będą mogły być prowadzone sprawnie mimo trudnych warunków – powiedział Paweł Grünberg, wiceprezes DIM Construction Sp. z o.o.
Inwestorem zadania i zamawiającym prace jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. Podczas realizacji głównego zadania będą również prowadzone prace związane z przebudową istniejącej podziemnej infrastruktury wodnokanalizacyjnej oraz sieci gazowej. Wartość realizowanego kontraktu wynosi 48,6 mln zł netto. Zakończenie prac budowlanych planowane jest w czwartym kwartale 2023 roku.
Komentarze