Partner serwisu
01 czerwca 2021

Czasowe zabezpieczenia antykorozyjne — skuteczne metody ochrony towarów wrażliwych na korozję

Kategoria: Aktualności

Czasowe zabezpieczenia antykorozyjne stosowane są do ochrony towarów wrażliwych na korozję w czasie ich magazynowania, transportu, a także obróbki i montażu. W tym celu stosuje się wymagające usuwania środki konserwacyjne lub specjalne opakowania antykorozyjne VCI. Na czym polega ich działanie i kiedy warto je stosować?

Czasowe zabezpieczenia antykorozyjne — skuteczne metody ochrony towarów wrażliwych na korozję

Czasowe zabezpieczenia antykorozyjne — czym są i gdzie się je stosuje?

Czasowe zabezpieczenia antykorozyjne to środki ochrony metali przed korozją o ograniczonym czasie działania. Zalicza się do nich łatwe do usunięcia lub w ogóle niewymagające usuwania substancje konserwacyjne oraz opakowania antykorozyjne VCI.

Czasowa ochrona towarów wrażliwych na korozję stosowana jest głównie w czasie magazynowania i transportu elementów metalowych. Atutem metod czasowych jest możliwość usunięcia środków antykorozyjnych i ich ponownego nałożenie np. na potrzeby instalacji czy użytkowania chronionego elementu. W przypadku części wyjątkowo wrażliwych czasowe środki ochrony stosuje się również w czasie montażu lub obróbki.

Tradycyjną formą czasowej ochrony są smary antykorozyjne, czyli tymczasowe, krótkotrwałe pokrycia zawierające substancje czynne oddzielające powierzchnię metalu od cząsteczek wody. Nakładane są na metalowe elementy, gdzie tworzą powłoki ochronne o różnym czasie działania i skuteczności

Alternatywnym rozwiązaniem są opakowania wykorzystujące metodę VCI – suche zabezpieczenia antykorozyjne. Z emitera cząsteczek VCI, papieru, foli, wydostaje się substancja pokrywająca przedmiot wrażliwy na korozję, odpychając cząsteczki wody powodujące degradację metali.

Specjalną grupą czasowych środków ochronnych są oleje ochronne VCI, łączące dwie wymienione wyżej metody.

Jak działają opakowania antykorozyjne VCI?

Opakowania antykorozyjne VCi zawierają lotne inhibitory korozji, które ulatniają się stopniowo i osadzają na powierzchniach metalowych, tworząc bardzo cienką warstwę ochronną. Powłoka ta hamuje reakcje zachodzące między obecnymi w otoczeniu elektrolitami i metalem.

Działanie środków antykorozyjnych VCI przebiega dwuetapowo. Pierwsza faza tego procesu to ulatnianie się i dyfuzja inhibitora korozji w opakowaniu. Dużym atutem tej metody jest fakt, że substancja konserwująca w stanie lotnym rozprowadzana jest po całym wnętrzu opakowania i bez trudu dociera do wszystkich zakamarków umieszczonego wewnątrz elementu. Jest to niezwykle skuteczny sposób nanoszenia filmu antykorozyjnego na całą powierzchnię metalu, co bywa trudne w przypadku tradycyjnych smarów i olejów, szczególnie nanoszonych metodą natryskową czy przez malowanie.

Drugi etap działania opakowań antykorozyjnych VCI polega na rozpuszczeniu jonów inhibitorów i wnikaniu ich w powierzchnię chronionego elementu. Pozwala to stworzyć niezwykle cienką, ale bardzo skuteczną barierę ochronną.

Opakowania VCI działają więc w dwojaki sposób. Po pierwsze tworzą ochronną atmosferę w formie lotnych inhibitorów korozji obecnych w całym wnętrzu opakowania. Po drugie zapewniają ochronę kontaktową, tworząc antykorozyjną powłokę na powierzchni metalu.

Opakowania antykorozyjne mają też znaczną przewagę nad tradycyjnymi formami czasowej ochrony przed korozją. Ponieważ warstwa ochronna jest tak cienka, nie trzeba jej usuwać przed montażem czy wykorzystaniem elementu. Nadaje się on do użycia natychmiast po wyjęciu z opakowania. Taka forma ochrony jest też niezwykle prosta w zastosowaniu, a dodatkowo większość produktów VCI jest ekologiczna, bezpieczna dla środowiska i nadaje się do recyklingu.

Różne typy opakowań antykorozyjnych

Opakowania antykorozyjne VCI mogą mieć różne formy dostosowane do rodzaju pakowanych elementów, czasu ich zabezpieczenia oraz innych potrzeb i wymagań klientów. Przykładem są opakowania antykorozyjne Kenmix, które mają formę praktycznych, łatwych w użyciu folii, papierów i płynów.

Folie antykorozyjne VCI

Folie antykorozyjne wykorzystuje się podczas składowania i transportu elementów metalowych. Dostępne są formie rolek, arkuszy, rękawów, półrękawów czy worków.

Folie antykorozyjne nie tylko zawierają lotne inhibitory korozji. Same też są wodoszczelne, co zapewnia dodatkową ochronę. Ich atutem jest również przezroczystość, dzięki czemu możliwe są oględziny i kontrola elementów bez ich odpakowywania.

Papiery antykorozyjne VCI

antykorozyjne VCI to bardzo proste w zastosowaniu opakowania nasączone lotnymi inhibitorami korozji. Przeznaczone są do ochrony elementów metalowych przed rdzewieniem w czasie magazynowania i transportu.

Papiery antykorozyjne dostępne są w postaci rolek i arkuszy. Poza standardowym papierem spotyka się również typy specjalne — krepowane, powlekane polietylenem oraz wzmacniane — odpowiednie do różnych celów i do przechowywania różnych materiałów i elementów.

Antykorozyjne papiery VCI to wygoda i oszczędność czasu związana z łatwością zabezpieczenia pakowanego elementu i możliwością jego natychmiastowego wykorzystania po odpakowaniu.

Płyny antykorozyjne VCI

Płyny antykorozyjne VCI można nanosić bezpośrednio na powierzchnię metalu lub nasączać nimi opakowania. Są to te same substancje, które wykorzystuje się w foliach i papierach antykorozyjnych.

Płyny antykorozyjne Kenmix produkuje się na bazie olei mineralnych, benzyny i specjalnych dodatków antykorozyjnych. Nie zawierają one lanoliny, wosku ani rozpuszczalników i cechują się wysoką płynnością i doskonałymi właściwościami smarnymi.

Świetnie sprawdzają się do ochrony metalowych części o skomplikowanej konstrukcji. Lotne inhibitory korozji bez trudu docierają bowiem w każdą szczelinę, zapewniając idealne krycie całego elementu, włącznie z miejscami trudno dostępnymi.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ