Tłoczenie profili w praktyce – najważniejsze etapy produkcji
Profile z tworzyw sztucznych najczęściej produkowane są za pomocą obróbki plastycznej, określanej jako ekstruzja. Termoplastyczność tworzyw sztucznych pozwala bowiem na ich łatwe kształtowanie poprzez wyciskanie. Samo tłoczenie profili nie jest zatem skomplikowane. Wymaga jednak zastosowania wieloelementowej linii produkcyjnej, dostosowanej do wytwarzania konkretnych profili. Sporo pracy zajmuje natomiast samo przygotowanie projektu i wykonanie narzędzi niezbędnych do produkcji detalu. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Projektowanie profili
Zanim nastąpi tłoczenie profili z tworzyw sztucznych, konieczne jest przygotowanie projektu profilu. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z detalami produkowanymi na specjalne zamówienie, czy też profilami, które będą produkowane w opcji standardowej, w pierwszej kolejności należy stworzyć narzędzia, które posłużą do ich wytłaczania. Są to przede wszystkim stemple lub specjalne głowice, które służą do formowania profili.
Zarówno profile, jak i narzędzia są projektowane w nowoczesnych programach CAD/CAM, które umożliwiają tworzenie komputerowych projektów oraz wytwarzanie prototypów. Przy czym w czasie projektowania opracowywany jest nie tylko kształt profilu, ale ustalane są również rodzaje materiałów, z jakich zostanie wytworzony profil, nadadzą mu one bowiem odpowiednich właściwości technicznych.
Tłoczenie profili metodą ekstruzji
Proces obejmujący tłoczenie profili z tworzyw sztucznych jest w pełni kontrolowany i charakteryzuje się wysokim stopniem automatyzacji, co pozwala zachować niezwykłą precyzję. Do produkcji profilów z tworzyw sztucznych wykorzystywane są specjalne granulaty, które pod wpływem temperatury są uplastyczniane lub tworzywa spienione, służące do produkcji profili odznaczających się dużą lekkością.
Przykładowe tłoczenie profili metodą ekstruzji rozpoczyna się od wsypania granulatu do specjalnego cylindra, gdzie pod wpływem temperatury staje się on elastyczny. Następnie za pomocą ślimaka obrotowego jest on transportowany i przeciskany przez wcześniej przygotowaną głowicę, która nadaje profilowi określony kształt.
W kolejnym etapie profil jest schładzany, a jego kształt jest stabilizowany w wannach wypełnionych cieczą chłodzącą. Następnie w zależności od rodzaju profilu, może następować także post – ekstruzja, czyli dołączenie do gotowego profilu warstwy innego materiału np. gumowej uszczelki. Na końcu profile są znakowane i cięte na długość.
Tłoczenie profili, czyli nieograniczone możliwości produkcyjne!
Produkcja wyciskanych profili z tworzyw sztucznych daje praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania detali. Dzięki temu znajdują one zastosowanie niemalże w każdej branży. Obok łatwości kształtowania profili tłoczonych, nie bez znaczenia jest także szeroki wybór tworzyw, które odznaczają się bardzo zróżnicowanymi parametrami i właściwościami technicznymi. Pozwala to tworzyć profile zarówno niezwykle elastyczne, jak i bardzo trwałe, wytrzymałe na duże obciążenia czy odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.
Wsparcia merytorycznego na potrzeby artykułu udzielił ekspert w dziedzinie wytłaczania tworzyw sztucznych - https://pl.primo.com/
Komentarze