Na co zwracać uwagę przy wyborze osuszacza ziębniczego?
Osuszacz ziębniczy (zwany też kondensacyjnym lub chłodniczym) to jeden z istotnych elementów instalacji sprężonego powietrza. Odpowiada za jakość sprężonego powietrza wytwarzanego np. przez kompresor śrubowy. Zmniejsza stopień wilgotności powietrza i innych zanieczyszczeń.
Konkretne urządzenia, w których stosuje się sprężone powietrze, mają jednak szczegółowe wymagania względem jego czystości. Dlatego przed decyzją o zakupie warto dowiedzieć się, jaki osuszacz ziębniczy wybrać.

Najważniejsze parametry osuszacza ziębniczego – wydajność, klasa i punkt rosy
Głównym parametrem istotnym dla pracy osuszacza ziębniczego jest wydajność. To ona informuje o tym, ile wilgoci jest w stanie pochłonąć urządzenie w danym czasie. Standardową miarą są tutaj litry na dobę. Na wydajność osuszacza ziębniczego wpływa wielkość urządzenia, przeznaczenie, temperatura i wilgotność powietrza. Przyjmuje się, że przemysłowe osuszacze powietrza są w stanie wchłonąć do kilkuset litrów na dobę.
Należy też pamiętać o normie ISO 8573-1. To na podstawie wymienionych tam klas należy zdecydować się na konkretny model osuszacza ziębniczego. W przypadku osuszania sprężonego powietrza koniecznie trzeba też wziąć pod uwagę rodzaj zastosowanej sprężarki. Inne urządzenie trzeba będzie wykorzystać do sprężarki Gardner Denver łopatkowej, a inne do kompresora śrubowego. Wynika to z różnych temperatur wytwarzanego przez te sprzęty powietrza i odmiennej zawartości par olejowych.
Z tego względu koniecznie należy zorientować się, jaką klasę sprężonego powietrza jest w stanie uzyskać potrzebny nam osuszacz ziębniczy. Przykładowo przy produkcji półprzewodników wymagana jest 1 klasa określona w normie ISO 8573-1.
Przy wyborze odpowiedniego osuszacza ziębniczego istotny jest też osiągany przy danej temperaturze punkt rosy. W najczęściej spotykanych urządzeniach wynosi on 3°C, choć w przypadku maszyn wyższej klasy ta temperatura może być wyższa. Dlaczego to jest tak istotne? W przypadku nieogrzewanych pomieszczeń próby osuszenia powietrza osuszaczem ziębniczym mogą zakończyć się niepowodzeniem – z suszonego powietrza i tak skropli się woda.
Na co zwracać uwagę przy zakupie osuszacza ziębniczego? Pozostałe parametry
Zastosowanie osuszaczy ziębniczych w dużej mierze zależy od ich właściwości. Wykorzystuje się je w przemyśle, ale też przy produkcji leków czy materiałów. Ogólnie – we wszystkich branżach i instalacjach, w których wilgoć wpływa negatywnie na sprzęt, narzędzia lub produkty.
Przepływ powietrza w osuszaczu ziębniczym
Ważnym kryterium jest też przepływ powietrza (liczony w m3/h), który jest szczególnie istotny w przypadku konieczności osuszenia większych pomieszczeń. W tym wypadku korzyść jest oczywista – większy przepływ powietrza pozwala szybciej ukończyć proces osuszania.
Energooszczędność i koszty eksploatacji
W przypadku osuszaczy ziębniczych dużą zaletą są ich niskie koszty eksploatacji. Nowsze urządzenia wyposażone są w automatyczne zawory czasowe. Dzięki nim nie dochodzi do strat sprężonego powietrza i nie ma potrzeby produkowania go w większej ilości niż wymagana.
Innym energooszczędnym rozwiązaniem jest zmienna objętość komory sprężania. Dzięki niej łatwiej można dokonać odpowiednich pomiarów i regulować ilość stosowanego czynnika chłodniczego. Taka precyzja pozwala w dłuższej perspektywie na znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.
Stosowanie osuszaczy ziębniczych wydłuża żywotność urządzeń wrażliwych na zawartą w powietrzu wilgoć. Dbałość o narzędzia generuje zauważalne oszczędności – zmniejsza się ryzyko częstych napraw. To z kolei pozwala łatwiej dotrzymać terminów realizacji zamówień i ograniczenia strat związanych z niedotrzymaniem warunków umów i kontraktów. Szukasz więcej informacji? Sprawdź stronę sprezarki-techem.com.pl, żeby dowiedzieć się więcej o osuszaczach!
Komentarze