Budimex rozlicza ostatnie trzy kwartały
Spółka z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją robi rachunek zysków i strat ostatnich trzech kwartałów br. Analizując aktualny portfel i harmonogram robót ma szansę zakończyć rok lepszą dynamiką przychodów ze sprzedaży w stosunku do wyniku po trzech kwartałach.

Spółka kończy trzeci kwartał 2021 roku z zamówieniami na rekordowym poziomie 14 miliardów złotych.
Jesteśmy zadowoleni z wyników osiągniętych w trzech kwartałach. Pomimo trudnych warunków rynkowych odnotowaliśmy wzrost zysku brutto Grupy w ramach działalności kontynuowanej (czyli budowlanej i usługowej) z 230 milionów złotych za trzy kwartały 2020 roku do 389 milionów złotych w trzech kwartałach 2021 roku przy jednoczesnej poprawie rentowności z 4,1% do 7,0%. Tak dobry rezultat jest efektem poprawy wyniku części budowlanej, usługowej, a także rozliczenia wyniku na transakcjach pomiędzy segmentem budowlanym i deweloperskim w wysokości 68 milionów złotych w związku ze sprzedażą Budimex Nieruchomości - mówi Artur Popko - Prezes Zarządu Budimex SA
Nowe kontrakty
Po uwzględnieniu kontraktów w „poczekalni”, które są planowane do podpisu w najbliższych miesiącach firma ma zabiezpieczony front robót do końca 2023 roku.
Od stycznia do września 2021 roku firma pozyskała kontrakty o wartości 5 879 milionów złotych. Na chwilę obecną pojawiają sie kolejne zlecenia warte przeszło 1 miliard złotych z czego największy projekt to odcinek drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz-Toruń.
We wrześniu 2021 roku spółki z Grupy FBSerwis wygrały kolejny przetarg na zagospodarowanie odpadów z miasta Warszawa. Spółka inwestuje w rozbudowę istniejących instalacji przetwarzania odpadów oraz składowisk. Niezależnie prowadzone są także projekty akwizycyjne, które pozwolą zwiększyć skalę działalności Grupy.
Ostatnie kwartały przyniosły istotne wzrosty cen materiałów. Kontrola kosztów pozwala firmie minimalizować wpływ negatywnych czynników rynkowych i w konsekwencji umożliwi osiągnięcie rentowności powyżej wskaźników rynkowych.
Rynek zagraniczny
W trzecim kwartale Budimex zrealizował przyjęte wewnętrznie cele w zakresie ekspansji na rynki: niemiecki, słowacki i czeski, gdzie zostały utworzone spółki celowe. Na rynku niemieckim są na pierwszym miejscu w ramach jednego z postępowań przetargowych. Spodziewają się podpisania pierwszych kontraktów w 2022 roku.
Pozyskiewanie funduszy
Spółka uważnie obserwuje rozwój sytuacji w obszarze funduszy unijnych, które są kluczowe dla inwestycji budowlanych. Liczy na przydział z Funduszy Odbudowy i na to, że w dalszym ciągu będą uczestniczyć w realizacji projektów budowlanych w Polsce współfinansowanych ze środków unijnych.
Nowe przedsięwzięcia i nowe technologie
Jak można przeczytać na stronie internetowej spółki:
Analizujemy możliwości wejścia w nowe przedsięwzięcia, w tym w projekty farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych, gdzie mamy już doświadczenie jako generalny wykonawca. Aktualnie prowadzimy rozmowy z kilkoma firmami, z którymi chcielibyśmy nawiązać współpracę wchodząc w gotowe projekty, ale także kupując projekty na pewnych etapach, co pozwoliłoby nam zaistnieć na rynku zielonej energii jako inwestor.
Grupa Budimex inwestuje również w innowacyjne technologie w tym zielone technologie tj. zmniejszenie śladu węglowego, efektywne gospodarowanie odpadami, magazynowaniu energii krótkoterminowej oraz długoterminowej, wytwarzanie energii elektrycznej oraz ciepła pochodzącego z OZE. Sprawdza możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji by całkowicie wyeliminować zdarzenia potencjalnie wypadkowe w pracy budowy i maszyn.
Komentarze