Partner serwisu
04 listopada 2021

Innowacyjne działania. Panel o nowoczesnych rozwiązaniach

Kategoria: XXVIII Sympozjum KRUSZYWA CEMENT WAPNO, 4-5 listopada 2021, Kielce

Digitalizacja procesów wspierających działania BHP, system pomiarów objętościowych, zarządzanie procesem ważenia materiałów sypkich, nowoczesne podejście do ochrony środowiska – te tematy poruszano w czasie Panelu III, który odbył się w ramach sympozjum Kruszywa Cement Wapno 2021.

Innowacyjne działania. Panel o nowoczesnych rozwiązaniach

O digitalizacji procesów wspierających działania BHP mówili Radosław Padyjasek i Krystian Milewski z Trzuskawica S.A. Przybliżyli narzędzie PZB – Platformę Zarządzania Bezpieczeństwem, wdrożone w firmie, które pozwala na wymianę danych, ograniczenie „papierologii”, dostępność danych (KPI, audyt, kontrola) czy monitorowanie ważności danych i integrację z zewnętrznymi systemami ERP/SAP.

W dalszej części referatu prelegenci skupili się na aplikacji do systemu E-LOTOC. W podsumowaniu wymienili możliwości digitalizacji procesów w BHP:

- Formularze do audytów, kontroli zakładu, wizyty menadżerskie.

- Ocena miejsc rozładunku w lokalizacjach klienta.

- Obserwacje poprawiające bezpieczeństwo (zgłoszenia od pracowników).

- Plan działań do poprawy warunków BHP („Live plan”).

- Integracja danych dot. szkoleń i badań pracowników połączonych z kontrolą dostępu do zakładu.

- Samoocena warunków i wymagań BHP.

- Kody QR dla elektronarzędzi, Środków Ochrony Indywidualnej do prac na wysokości, drabin itp.

- Dowolne listy kontrolne do wypełnienia na smartfonie/tablecie.

- OC.

- E-pozwolenia.

- Szkolenia online.

Zautomatyzowany system precyzyjnych pomiarów objętościowych

Leszek Balcarczyk z 3D FORMAT sp.j. przygotował prezentację na temat zautomatyzowanego systemu VolumeMonit.

 

– System ten pozwala na przyspieszenie, zwiększenie dokładności i zautomatyzowanie pomiarów objętościowych – podkreślał L. Balcarczyk, prezentując m.in. film pokazujący sposób wykonywania pomiarów, z użyciem drona. Największe zalety systemu to szybkość, dokładność i częstotliwość.

– System opiera się na przekazaniu akwizycji danych naszemu klientowi. Chcemy objąć jak największą liczbę zakładów w jednym czasie – oddajemy więc możliwość wykonywania pomiarów klientom. Dane będą spływać do naszego zautomatyzowanego centrum. Zamierzamy dostarczać dane nawet do 4 godzin po wykonaniu pomiaru – podkreślał prelegent.

Analizowanie i zarządzanie procesem ważenia materiałów sypkich

Kolejnym prelegentem był Zdzisław Kwiatkowski, który przybliżył problematykę analizowania i zarządzania procesem ważenia materiałów sypkich i kruszyw na przykładzie rozwiązań PRECIA MOLEN. Firma ta od 70 lat dostarcza rozwiązania z zakresu ważenia, pomiarów, zliczania i kontroli.

Z. Kwiatkowski scharakteryzował linię produktów i rozwiązań do ważenia statycznego, dynamicznego, ciągłego i cyklicznego. W zakresie ważenia statycznego firma oferuje m.in. wagi samochodowe. Zalety wagi VS700 to:

Fundamenty prefabrykowane, podstawowe przygotowanie podłoża.

Bardzo wysoka trwałość i duża sztywność konstrukcji, ponad 3 tony stali w konstrukcji, beton trudnościeralny.

Wszystkie elementy stalowe ocynkowane ogniowo. Odporność na korozję dzięki pomostom w pełni żelbetowym z minimalną ilością elementów stalowych wystających z betonu.

Brak elementów skrętnych, pomosty łączone na hakach.

Przewody w całości zabezpieczone przed gryzoniami.

Czujniki w technologii cyfrowej zapewniające wysoką jakość pomiaru, pozwalające na natychmiastową identyfikację niezgodności i zapewniające niższe koszty serwisowe.

Dostęp do czujników od góry – bez konieczności wchodzenia pod pomost.

Prelegent wspomniał też o ważeniu dynamicznym – ważeniu materiałów sypkich wagami przenośnikowymi w zakładach wydobywczych w czasie transportu pomiędzy wydziałami oraz w trakcie załadunku. – Wszystkie produkowane przez PreciaMolen terminale wagowe są  wyposażone w bogatą ofertę interfejsów komunikacyjnych pozwalających swobodnie połączyć systemy istniejące u klienta z naszymi wagami – zaznaczył przedstawiciel Precia Molen, mówiąc o oprogramowaniu proponowanym przez firmę (m.in. o TRUCKFLOW – oprogramowanie do zarządzania ważeniem).

 

Ochrona środowiska na przykładzie Kopalni Wapienia Morawica


Ostatnim prelegentem w panelu był Jan Wojtaszek z Kopalni Wapienia Morawica (firma ta pełni rolę Honorowego Gospodarza konferencji), który wymienił działania kopalni w zakresie ochrony środowiska.

Na wstępie przybliżył profil działalności spółki, proces wydobywczy i przeróbczy. Następnie skupił się na działaniach prośrodowiskowych. Wspomniał, że działające na terenie Kopalni Wapienia Morawica S.A. dwa zakłady przeróbcze generowały znaczny hałas i zapylenie. By temu zapobiec, wybrane maszyny zostały obudowane; dodatkowo
od strony miasta Morawica wybudowano wał, który chroni mieszkańców tej miejscowości przed nadmiernym hałasem i zapyleniem.

Ponadto, w celu zmniejszenia emisji spalin i hałasu, tabor maszynowy wykorzystywany w KW Morawica jest sukcesywnie wymieniany na nowy; nowoczesne maszyny to znacznie mniej hałasu, natomiast ich silniki wyposażone są w filtry cząstek stałych, co zmniejsza emisję szkodliwych pyłów do środowiska.

– Warto wspomnieć też o wybudowanych przez KW Morawica dwóch farmach fotowoltaicznych – podkreślał Jan Wojtaszek. Pierwsza z nich, o mocy 38 kWp, została postawiona w 2015 roku. Druga, o mocy 1 MWp, powstała w 2019 roku na wale, który ochrania miasto Morawica przed hałasem. Farmy zapewniają około 25% zapotrzebowania firmy na energię elektryczną, dlatego planowane są kolejne inwestycje w fotowoltaikę.

***

XXVIII sympozjum Kruszywa Cement Wapno odbywa się w dniach 4-5 listopada 2021 r. w Kielcach w hotelu Binkowski. Organizatorem spotkania jest BMP Sp. z o.o.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ