Partner serwisu
16 grudnia 2021

Komponenty elektroniczne – jakie wyróżniamy?

Kategoria: Aktualności

Można powiedzieć, że elektronika to zbiór ogromnych ilości elementów połączonych ze sobą warstwą przewodzącą. Każdy komponent musi być umiejscowiony tak, aby mógł swobodnie współgrać z resztą i nie powodował problemów. Branża elektroniczna jest bez wątpienia najbardziej rozwijającą się jednostką w przemyśle. Na jej podstawie opiera się dzisiaj niemal wszystko i nie zanosi się na to, aby w przyszłości mogło się to zmienić. Wraz z ogromnym i szybkim postępem wzrasta liczba komponentów, które swoje zastosowanie znajdują na płytkach PCB. Ciężko jest jednym wpisem wymienić wszystkie z osobna, jednak śmiało można korzystać z ogólnych grup, zależnych od przeznaczenia czy sposobu działania.

Komponenty elektroniczne – jakie wyróżniamy?

Elementy bierne

Pierwszą grupą są komponenty bierne. Mówiąc o nich możemy spotkać się jeszcze z określeniem ich pasywnymi. Jak sama nazwa mówi, elementy te jedynie pobierają energię elektryczną, natomiast w żaden sposób jej nie transformują. Są w stanie przykładowo przetrzymywać bądź magazynować jej nadmiar, co skutecznie zabezpiecza przed uszkodzeniami.  

Podstawowym elementem z tej grupy jest popularny rezystor. Służy on do stawiania oporu przepływającemu prądowi po to, by ograniczyć ilość prądu wpływającą do obwodu. Następny komponent to kondensator, o którym trzeba powiedzieć tyle, że przetrzymuje w sobie energię, aby po wyłączeniu układ nie zszedł z energii zbyt szybko, co mogłoby doprowadzić do usterki.

W kwestii elementów biernych nie można zapomnieć o cewce, której zadaniem jest magazynowanie energii w polu elektromagnetycznym.  

 

Elementy czynne

Skoro mieliśmy już komponenty pasywne, to intuicja podpowiada nam, że ta grupa będzie nosić nazwę elementów aktywnych. Ten typ części elektronicznych charakteryzuje się już różnego rodzaju przekształcaniem energii elektrycznej. Do tych elementów zaliczyć możemy chociażby dobrze znaną nam diodę. Umożliwia ona przepływ prądu tylko w jednym kierunku. Znajduje swoje zastosowanie głównie w kwestii prostowania prądu przemiennego.

Następnym komponentem niech będzie tranzystor. Urządzenie ma za zadanie wzmacniać sygnał prądu elektrycznego. Posiada on już nieco bardziej skomplikowaną budowę, a spotkać możemy się z nim chociażby na płytach głównych naszych komputerów. Często również do tej grupy zalicza się układy scalone, czyli ogromne ilości głównie diod i tranzystorów złączone w jedną całość.
 

Montaż komponentów na płytce

Każdy z wyżej wymienionych elementów, niezależnie od tego, czy jest on aktywny czy pasywny, należy odpowiednio zamontować. Robi się to głównie na dwa sposoby. Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną z wielu względów metodą jest montaż smd. Polega on na naklejaniu na powierzchnię płytki komponentów przy użyciu specjalnej pasty lutowniczej. Po umieszczeniu całość trafia do pieca, w którym odbywa się proces lutowania. Metoda ta jest w pełni zautomatyzowana i pozwala na stworzenie kosmicznych ilości układów w krótkim czasie.

Oprócz montażu smd wyróżniamy jeszcze montaż tht, inaczej nazywany montażem przewlekanym. W tym wypadku chodzi o przewlekanie przez otwory w płytce odnóżek wywodzących się z komponentów, a następnie lutowanie ich od drugiej strony.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ