Utrzymanie czystości w hali produkcyjnej - od czego zacząć?
Przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego, niezależnie od branży wymagają zastosowania w pełni profesjonalnych rozwiązań w celu utrzymania czystości i porządku. Za zapewnienie czystości w hali produkcyjnej zgodnie z obowiązującym prawem odpowiada właścicel, jest on zobowiązany utrzymywać wszystkie pomieszczenia w czystości i porządku oraz zapewnić ich okresowe remonty i konserwacje w celu zachowania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy. W zakładach produkcyjnych kwestia czystości pomieszczeń i ich wyposażenia jest szczególnie ważna, ponieważ w znaczny sposób odbija się na efektywności i jakości produkcji. Zadbane otoczenie, czysta podłoga, zachowanie ogólnego ładu - świadczą o przedsiębiorstwie. Jeśli czynniki te przestrzegane są w firmie, sprawia ona wrażenie solidnej, profesjonalnej oraz takiej, która zwraca uwagę na detale.
Metody czyszczenia
Po skończonym procesie technologicznym niezbędne jest dokładne wyczyszczenie maszyn i urządzeń, otoczenia oraz mediów, tak by nie doszło do zanieczyszczenia produktu podczas następnego cyklu produkcyjnego. Przestrzenie magazynowe i hale produkcyjne to obszary, które generują sporo zróżnicowanych zabrudzeń - od pyłów, po mokre zabrudzenia nanoszone zarówno przez maszyny jak i samych pracowników. Systematyczność prac porządkowych jest kluczowa, dlatego też każda praca porządkowa, zamiatanie czy czyszczenie na mokro powinna być zaplanowana jako powtarzalna czynność obejmująca określoną część zakładu. W zakładach przetwórstwa spożywczego niektóre miejsca będą wymagały również dodatkowych zabiegów, takich jak dezynfekowanie elementów maszyn oraz ich cykliczne czyszczenie. Cykliczne czyszczenie maszyn umożliwia zminimalizowanie ryzyka gromadzenia się zanieczyszczeń w trudno dostępnych miejscach, co często stanowi przyczynę awarii zarówno urządzeń mechanicznych, jak i elektronicznych. Równie ważną kwestią jest gruntowne, kompleksowe czyszczenie hal, które powinno mieć charakter cykliczny i być podzielone na etapy. Wyróżniamy etap wstępny, czyli usuwanie pozostałości produkcyjnych (resztek żywności, materiałów, opiłków, drzazg i plam różnych substancji oraz nagromadzonego kurzu), a następnie etap właściwy, dokładne mycie z wykorzystaniem środków chemicznych, dostosowanych do czyszczonej powierzchni oraz specyfiki zabrudzeń. Ostatni etap to osuszenie powierzchni i ich dezynfekcja, jeśli jest taka konieczność.
Sprzęt do czyszczenia hal produkcyjnych
Aby poziom skuteczności oraz efekt końcowy czynności sprzątania stref produkcji był satysfakcjonujący, należy używać profesjonalnych sprzętów. Dobór urządzeń zależy od specjalizacji i wielkości zakładu, typu najczęściej występujących zanieczyszczeń, wymagań związanych z wytwarzanym produktem, a także ryzyka wystąpienia pożaru, czy wybuchu. W przypadku dużej ilości zanieczyszczeń suchych, osiadających na posadzkach, stosuje się m.in. zamiatarki. Urządzenia te służą do szybkiego zamiatania powierzchni i sprawdzają się zarówno wewnątrz hal, jak i na zewnątrz. Innym sposobem na usunięcie zanieczyszczeń z posadzki jest odkurzanie; odkurzacze przemysłowe mogą odkurzać na mokro lub na sucho. Odkurzacze do pyłów niebezpiecznych muszą spełniać wymogi dyrektywy ATEX, dotyczącej zastosowania w strefie zagrożenia wybuchem EX. Czystość posadzek pomagają utrzymać różnego rodzaju szorowarki, automaty szorująco-zamiatające oraz profesjonalne maszyny czyszczące, które jednocześnie zmywają i osuszają. Kolejnym ważnym aspektem jest właściwy dobór środków chemicznych. Inne środki stosuje się do czyszczenia posadzek betonowych, a inne do posadzek przemysłowych żywicznych. Na dobór środków chemicznych ma również wpływ rodzaj zabrudzeń do tłustych zabrudzeń zastosuje się środki z innym odczynem ph, niż przy czyszczeniu posadzek z osadem kamiennym.
Kwalifikacje osób sprzątających
Efektywność procesów mycia i czyszczenia zależy nie tylko od jakości sprzętu, ale także od możliwości dotarcia do wszystkich powierzchni, czasu, jakiego wymagają te czynności, a także przeszkolenia i zaangażowania pracowników wykonujących procesy mycia. Pracodawcy mają do dyspozycji dwie możliwości pierwsza to wydzielenie z zespołu osób, których zadaniem będzie dbanie o czystość zakładu lub zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej jak TETON clean. Firma ta zapewnia kompleksowe wsparcie higieniczno-sanitarne dla klientów. W swojej ofercie wykonuje również profesjonalne mycie stref podsufitowych, infrastruktury oraz linii produkcyjnych. Firmy zewnętrzne często w swojej ofercie posiadają pełen zakres usług czystościowych. Inwestują w najnowocześniejszy sprzęt czyszczący, dzięki którym utrzymanie czystości nie stanowi najmniejszego problemu. Dodatkowo o czystość hali produkcyjnej dbają odpowiednio przeszkoleni pracownicy, często z dużym doświadczeniem. Korzystając z usług podwykonawcy zyskujemy pewność, iż higiena zakładu będzie stale i dokładnie nadzorowana. Kluczowa jest dobra organizacja i możliwość umiejętnego wykorzystania wszystkich dostępnych środków.
Komentarze