Partner serwisu
28 marca 2022

Jakie właściwości powinno mieć najlepsze drewno konstrukcyjne?

Kategoria: Aktualności

Drewno konstrukcyjne, tak jak wskazuje jego nazwa, używane jest do stawiania różnych konstrukcji. Mogą to być różne obiekty, np. domy i altanki, ale także elementy pomocnicze, takie jak dachy. Jednak jeśli nie jesteś specjalistą w tym temacie, wybór odpowiedniego materiału do budowy może być problematyczny. Jak więc wybrać najlepsze drewno i jakie są jego parametry? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

Jakie właściwości powinno mieć najlepsze drewno konstrukcyjne?

Drewno konstrukcyjne - z czego powstaje i jakie normy muszą spełniać te produkty na rynku?

Drewno konstrukcyjne, ze względu na to, jak istotną rolę pełni, musi być oczywiście zgodne z różnymi normami europejskimi. Najważniejsze są oczywiście funkcje stabilizujące, które określa norma PN-EN 338 o tytule Drewno konstrukcyjne. Klasy wytrzymałości. Kolejną istotną normą jest PN-EN 14080 (Konstrukcje drewniane. Drewno klejone warstwowo i drewno lite klejone warstwowo. Wymagania). Zanim więc złożysz zamówienie, koniecznie upewnij się, czy produkt spełnia warunki określone przez te normy zharmonizowane, co potwierdza znak CE. Ważne jest też oczywiście, z jakiego materiału zostały zrobione elementy konstrukcyjne. Wiele osób chwali sobie skandynawskie drewno konstrukcyjne, które cechuje się naprawdę wysoką jakością, wyróżnia się też wysoką estetyką. Powstaje ono z obróbki drzew iglastych - najczęściej wybiera się sosny oraz świerki. Oprócz wytrzymałości, warto też pamiętać o tym, że wykorzystywanie naturalnych materiałów jest obecnie bardzo pożądane - nie tylko jest to bardziej ekologiczna opcja, ale również drewno konstrukcyjne jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne oraz upływ czasu. 

Klasy drewna konstrukcyjnego oraz klasy wytrzymałości drewna klejonego

Zanim omówimy klasy drewna oraz ich znaczenie, warto dowiedzieć się, jak wiele różnych rodzajów tego typu produktów jest dostępnych na rynku. Drewno konstrukcyjne może być lite oraz klejone, z czego to ostatnie ma wiele parametrów, m.in. impregnowane ciśnieniowo, drewno KHV, drewno KHV Duo/Trio oraz drewno BSH. Co jednak oznaczają klasy drewna konstrukcyjnego? Dla drewna litego podaje je wcześniej wymieniona norma PN-EN 338. Oznaczenia C14-C50 dotyczą drewna z gatunku iglastych, natomiast gatunki liściaste określone są symbolami D30-D70. W obu przypadkach określa się właściwości wytrzymałościowe, a więc zginanie, rozciąganie, rozciąganie w poprzek włókien, ściskanie wzdłuż włókien, ściskanie w poprzek włókien oraz ścinanie. Kolejną serią parametrów są właściwości sprężyste, czyli średni moduł sprężystości wzdłuż włókien, 5% kwantyl modułu sprężystości wśród włókien, średni moduł sprężystości w poprzek włókien i średni moduł odkształcenia postaciowego. Ostatnim czynnikiem, który został określony w normie jest gęstość (charakterystyczna i średnia). Skandynawskie drewno konstrukcyjne oraz każde inne musi też mieć określoną klasę sortowniczą - są klasa gorszej jakości, średniej jakości oraz wyborowa, ta ostatnia występuje jednak w bardzo ograniczonym zakresie. 

Skandynawskie drewno konstrukcyjne w ofercie tartaku Scanwood - jakie klasy można u nich kupić?

Po przeczytaniu wszystkich informacji, z pewnością zastanawiasz się, jaka jest finalna odpowiedź, na pytanie zadane w tytule artykułu. Właściwie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, firma Scanwood.com.pl przygotowała jednak wygodną “ściągę” w tym zakresie. Najpopularniejsze drewno konstrukcyjne to to o klasie C14 oraz C24, a więc wytwarzane z drzew iglastych. W przypadku drewna konstrukcyjnego klejonego (BSH), warto postawić na GL24h - jest to najbardziej podstawowa wersja, oczywiście można też wybierać spośród opcji o większej wytrzymałości. Jeśli natomiast szukasz skandynawskiego drewna konstrukcyjnego, które będzie wyeksponowane na belkach stropowych, antresoli czy pergoli, koniecznie wybierz klasę wizualną SI, jest to bowiem drewno tworzone typowo po to, aby cieszyło oko. Zależy Ci na tym, aby uzyskać profesjonalną pomoc w doborze i znaleźć najlepsze rozwiązanie? Sprawdź stronę internetową firmy Scanwood, której pracownicy zdobyli doświadczenie u jednego z największych szwedzkich producentów!

 

 

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ