Wycinarki wodne – co stoi za ich ogromną popularnością? Wyjaśniamy!
Potencjał wycinarek wodnych jest wykorzystywany w wielu sektorach przemysłu. Nowoczesne urządzenia można znaleźć w coraz większej liczbie zakładów. Skąd wynika ich popularność? Poniżej przeczytasz o ich najważniejszych zaletach.

Jak działa wycinarka wodna?
Wycinarki wodne CNC działają na stosunkowo prostej zasadzie. Do cięcia materiału wykorzystywany jest strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Aby zwiększyć jego właściwości penetracyjne – na przykład w przypadku obróbki materiałów o wysokiej twardości – stosuje się również domieszki ścierniwa.
W przeciwieństwie do metod termicznych materiał nie jest więc nagrzewany, a to oznacza wyższą precyzję, kulturę pracy samego urządzenia i olbrzymie możliwości dotyczące cięcia różnorodnych materiałów. To właśnie ta uniwersalność bardzo często bywa podstawowym argumentem przemawiającym za urządzeniami waterjet.
Materiały, które możesz ciąć wycinarką wodną
Charakterystyka wycinarek wodnych sprawia, że są w stanie poradzić sobie z cięciem niemal dowolnego materiału, zwłaszcza jeśli poza strumieniem wody wykorzystane zostanie również ścierniwo.
Przy pomocy tej technologii można ciąć między innymi:
- stal węglową i nierdzewną,
- metale kolorowe,
- aluminium,
- tworzywa sztuczne i gumę,
- kamień, w tym granit i marmur,
- płytki ceramiczne, gres i szkło,
- tekturę i papier.
Jak widzisz, wycinarka wodna do metalu charakteryzuje się olbrzymią elastycznością i może znaleźć zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Technologia waterjet dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań sprawdza się nawet w przypadku materiałów, które kojarzą się z wysoką podatnością na oddziaływanie wody i wilgoć.
Poznaj zalety wycinarek wodnych
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaką wycinarkę CNC wybrać do swojej firmy, zacznij od poznania zalet i wad poszczególnych rozwiązań, w tym wykorzystywanych technologii cięcia. Poniżej przygotowaliśmy najważniejsze korzyści, jakie osiągniesz, decydując się na wycinarki wodne dostarczane przez firmę Eckert.
Cechuje je:
- Wysoka jakość cięcia: szczelina nie wymaga dalszej obróbki, a ze względu na brak oddziaływania termicznego nie musisz martwić się o straty materiałowe.
- Precyzja: strumień wody jest skondensowany, co pozwala na wycinanie nawet bardzo szczegółowych detali.
- Znaczny zakres grubości i rozmiarów: maszyna waterjet sprawdzi się zarówno w przypadku cieńszych, jak i grubszych materiałów. Dobrze poradzi sobie i z mniejszymi obiektami, i z gabarytami.
- Kultura pracy: podczas cięcia wodą nie powstają duże ilości zanieczyszczeń czy szkodliwego promieniowanie, które często towarzyszą alternatywnym metodom obróbki.
- Uniwersalność: jak już wiesz, możesz w ten sposób ciąć niemal dowolny materiał. Pod tym względem porównywalne okażą się zasadniczo jedynie wycinarki laserowe.
Cięcie wodą i plazmą w jednym urządzeniu
Maszyny do cięcia wodą bez wątpienia mogą być idealnym wyborem, i to bez znaczenia, jaką branżę reprezentujesz i jakie typy materiałów chcesz poddawać obróbce. Oczywiście ta metoda, jak każda inna, ma również pewne wady. Jedną z nich jest stosunkowo długi czas cięcia, co przekłada się na koszty. Wybierając odpowiednie urządzenie, będziesz jednak w stanie poradzić sobie z tymi problemami.
Nowoczesna maszyna do cięcia wodą może również dawać dostęp do cięcia plazmowego. Ta technologia znajduje szerokie zastosowanie w przypadku materiałów przewodzących prąd elektryczny. Stosując ją, uda Ci się uzyskać zdecydowanie szybsze tempo prac, większą elastyczność i niższe koszty. Cięcie może również odbywać się hybrydowo, a automatyzacja pozwoli na płynną realizację projektu z wykorzystaniem obu technologii.
Komentarze