Kamieniołom Skalica pod ochroną
Jak podaje portal beskidzka24.pl z nowej atrakcji turystycznej, którą za jakiś czas zaproponuje Ustroń, zapewne ucieszą się miłośnicy przyrody. Rada Miasta ustanowiła kamieniołom pod Skalicą jako stanowisko dokumentacyjne. Oznacza to ochronę przyrodniczą tego obszaru oraz daje szansę prowadzenia prac naukowych i badawczych.
Kamieniołom „Skalica” obejmuje obszar 1 ha i znajduje się po północno-zachodniej stronie Skalicy. Stare wyrobisko posiada trzy zachowane ściany. Kiedyś w kamieniołomie eksploatowano gruboławicowe piaskowce. U podnóża ściany wschodniej i południowej nagromadzone są resztki urobku i zwietrzeliny skalnej. Ciekawostkę stanowi utrwalone na ścianie północnej tzw. lustro tektoniczne (wygładzona powierzchnia skały z rysami ślizgowymi), które powstało w czasie przesuwania się mas skalnych w następstwie ruchów tektonicznych. Powyżej korony kamieniołomu rośnie las. Ściany porastają pojedyncze drzewa i krzewy oraz cenna roślinność naskalna: mszaki i paprocie.
Piaskowce gadulskie, które znajdują się na terenie stanowiska dokumentacyjnego, były dawnej głównym surowcem skalnym eksploatowanym na obszarze Beskidu Śląskiego. Kamieniołomy znajdowały się m.in. w Brennej, Wiśle i Ustroniu. Odmiany o zielonkawym zabarwieniu służyły jako materiał okładzinowy budynków i pomników. Natomiast odmiany najbardziej wytrzymałe używano jako kostkę brukową oraz kamień łamany. I właśnie pierwszą kamienną nawierzchnię ustrońskiego rynku położną w latach 30. ubiegłego wieku, brukowaną drogę na Równicę, czy obudowę Źródła Żelazistego, wykonano z piaskowców pochodzących z ustrońskich kamieniołomów.
Więcej czytaj na: beskidzka24.pl