Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach jedną z najbrdziej wyczekiwanych inwestycji w 2015 r.
To ma być jedna z najważniejszych placówek naukowych Europy - przynajmniej dla geologów oraz specjalistów z nauk pokrewnych. W nieczynnym kamieniołomie w Chęcinach powstaje Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej. To przedsięwzięcie realizują wspólnie Uniwersytet Warszawski oraz wszystkie lokalne samorządy. Góry Świętokrzyskie od lat przyciągają badaczy z całego świata. Na niewielkim terenie występują tu skały reprezentujące ostatnie 500 milionów lat historii Ziemi. Nic więc dziwnego, że właśnie tu powstaje placówka, mająca wspomagać rozwój tych właśnie badań.
Konkurs na projekt ośrodka (miał się składać z pięciu budynków, mieszczących sale wykładowe, laboratoria i hotel dla naukowców) rozstrzygnięto w 2012 roku. Pierwszą nagrodę w nim otrzymała praca Marka Budzyńskiego, drugą - pracowni WXCA. Według regulaminu do dalszych negocjacji zaproszono autorów obu projektów. Ostatecznie do realizacji przeznaczono wizję biura WXCA (projekt Marka Budzyńskiego okazał się m.in. za drogi i zbyt trudny w wykonaniu).Budowa ECEG już trwa.
"Prostopadłościenne, zwarte, oszczędne w formie bryły budynków zaprojektowane zostały na kształt kamiennych bloków wyrastających ze skalistego wzgórza. Kompleks ECEG będzie się składał z pięciu budynków: reprezentacyjnego budynku głównego, budynku dydaktycznego, laboratorium oraz trzech modułowych budynków hotelowych: dwóch dla studentów oraz jednego dla gości ośrodka i kadry o podwyższonym standardzie. Centrum zostało zaprojektowane w taki sposób, aby przyjąć jednocześnie ok. 240 gości"
Skały - naturalny element krajobrazu w tym regionie - mają stanowić główny budulec, materiał wykończeniowy i element wyróżniając nowobudowane obiekty. Całość uzupełnią zielone dachy. Prace nad budową ECEG mają zakończyć się w 2015 roku.
Źródło: www.bryla.pl