„Bo tata jest potrzebny”, czyli dobre praktyki BHP w przemyśle cementowym
- Ogromne pieniądze wydane na inwestycje w przemyśle cementowym pozwalają nam stwierdzić, że bezpieczeństwo techniczne zakładów cementowych jest na najwyższym poziomie. To nad czym powinniśmy pracować codziennie to poprawa organizacji pracy, motywowanie ludzi i przywództwo w zakresie BHP – mówił Dariusz Gawlak, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.
Na przełomie września i października br. przedstawiciele zakładów przemysłu cementowego dyskutowali o poprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także dzielili się dobrymi praktykami w tym zakresie, mówili o wyzwaniach, przed którymi jeszcze stoi sektor oraz doświadczeniach służb państwowych ze współpracy z branżą cementową.
O poprawie bezpieczeństwa na terenie zakładów należących do grup cementowych działających w Polsce dyskutowano podczas konferencji „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w przemyśle cementowym”, która odbyła się w Chełmie pod patronatem Głównego Inspektora Pracy.
Organizatorami konferencji byli: Centralny Instytut Ochrony Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Zarząd Krajowy ZZ „Budowlani” oraz Zarząd Międzyzakładowy ZZ „Budowlani” CEMEX Polska.
Gospodarzem konferencji była firma CEMEX Polska, a moderatorem Zbigniew Janowski, przewodniczący Związku Zawodowego "Budowlani".
BEZPIECZEŃSTWO TECHNICZNE NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE
- Nasza obecność dzisiaj jest dowodem na to, że bezpieczeństwo jest priorytetem w branży cementowej. W CEMEX stawiamy sobie cel „zero wypadków”. Wierzymy, że jest on możliwy do zrealizowania. Mam nadzieję, że konferencja pomoże nam znaleźć jeszcze lepsze sposoby wzmacniania kultury bezpieczeństwa w całym przemyśle cementowym – mówił Marcelo Catala, prezes Zarządu CEMEX Polska witając uczestników spotkania.
Według Dariusza Gawlaka, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezesa Zarządu Cementowni Warta SA zakłady cementowe w Polsce mogą produkować rocznie 22 mln ton cementu. – W Polsce obecne są największe światowe koncerny cementowe. To przekłada się na różne standardy, różne wymagania, ale z najwyższej światowej półki – tłumaczył prezes Gawlak. – Zakłady cementowe w Polsce są najnowocześniejsze w Europie dzięki inwestycjom właścicieli, które przekroczyły 8,5 mld złotych. Nasze zakłady zatrudniają obecnie bezpośrednio około 4,5 tysiąca osób, a razem z kooperantami i podwykonawcami mówimy o grupie około 25 tysięcy osób, którzy są odbiorcami naszych działań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przecież każdy chce pójść do pracy, zapracować, a potem zdrowy i bezpieczny wrócić do domu. Przygotowanie bezpiecznych miejsc pracy jest naszym wspólnym celem. Ogromne pieniądze wydane na inwestycje w przemyśle cementowym pozwalają nam stwierdzić, że bezpieczeństwo techniczne zakładów cementowych jest na najwyższym poziomie. To nad czym powinniśmy pracować codziennie to poprawa organizacji pracy, motywowanie ludzi i przywództwo w zakresie BHP – tłumaczył prezes Gawlak.
Zdaniem Głównego Inspektora Pracy Iwony Hickiewicz należy poszukiwać i wdrażać nowe mechanizmy działania uwzględniające charakterystyczne dla sektora cementowego czynniki zagrożeń, które wpłyną na poprawę warunków pracy oraz poziom przestrzegania przepisów BHP. Przedsiębiorcy świadomie inwestujący w bezpieczeństwo i higienę pracy, wdrażający innowacyjne rozwiązania w swojej firmie wiedzą, że w ten sposób nie tylko zapobiegają wypadkom, ale także budują pozytywny wizerunek swojej firmy. - Dlatego pragnę przekazać wyrazy uznania dla kierownictwa CEMEX Polska, które wykazuje się imponującą konsekwencją w eliminowaniu wypadków wśród pracowników i podwykonawców – napisała Iwona Hickiewicz w liście do uczestników konferencji.