Dzień Różnorodności w kamieniołomie Lipówka
„Dzień Różnorodności nie tylko Biologicznej” odbędzie się w sobotę 21 maja w zrewitalizowanym nieczynnym kamieniołomie „Lipówka” w Rudnikach.
Z okazji Dnia Różnorodności Biologicznej rokrocznie we wszystkich regionach świata organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, podkreślające wagę należytej ochrony zasobów przyrody ożywionej. Włączając się w te działania Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Stowarzyszenie Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych Przytulia, Władze Samorządu Gminy Rędziny we współpracy z CEMEX Polska podjęły decyzję o wspólnej organizacji obchodów tego dnia. Przedsięwzięcie będzie miało miejsce w sobotę 21 maja 2016 r. w zrewitalizowanym nieczynnym kamieniołomie „Lipówka” w Rudnikach.
Eksponaty, fantomy, rowery
Jak piszą organizatorzy na facebooku, przedsięwzięcie umożliwi zainteresowanym wzięcie udziału w różnorodnych pokazach oraz dostęp do szerokiej gamy eksponatów biologicznych, paleontologicznych i geologicznych. Impreza dedykowana jest wszystkim, którzy lubią wypoczywać na świeżym powietrzu a także chcą rozszerzyć swoją wiedzę o świecie istot żywych: roślinach, zwierzętach i mikroorganizmach a także przyrodzie nieożywionej: skamieniałościach, skałach i minerałach. Są również przewidziane pokazy doświadczeń chemicznych, w czasie imprezy będzie można wziąć też udział w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej i przeprowadzić zabiegi resuscytacji krążeniowo-oddechowej, na profesjonalnych fantomach posiadających wskaźniki świetlne monitorujące prawidłowość wykonywanych ćwiczeń. Uczestnikom zostanie także udostępniony fizyczny symulator żeglowania który wykorzystywany jest do interaktywnego uczenia manewrowania jachtem. W czasie trwania imprezy będą odbywały się warsztaty rowerowe na torze Pumptrack. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia Cementowni Rudniki.
Kadrę prowadzącą stoiska lub warsztaty w czasie trwania imprezy będą stanowili przedstawiciele: Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Częstochowa oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków grupa Częstochowa.
Więcej: TUTAJ
Źródło i fot.: CEMEX Polska