Partner serwisu
02 kwietnia 2019

Spotkanie ministrów transportu państw UE w Bukareszcie

Kategoria: Infrastruktura

27 marca 2019 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uczestniczył w nieformalnym spotkaniu ministrów ds. transportu państw członkowskich Unii Europejskiej w Bukareszcie, zorganizowanym w związku z prezydencją rumuńską.

Spotkanie ministrów transportu państw UE w Bukareszcie

Podczas spotkania odbyły się debaty na temat Multimodalności, Przyszłości mobilności w UE, Wzmocnienia łączności i spójności przez TEN-T i instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) oraz Bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- W ocenie Polski lepsza koordynacja wdrażania sieci TEN-T powinna iść w parze z dostosowaniem jej zakresu do obecnego stanu rozwoju infrastruktury, zmieniających się potrzeb obywateli w zakresie mobilności i priorytetów rozwojowych poszczególnych państw członkowskich. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Komisji Europejskiej o przyspieszeniu rewizji sieci TEN-T planowej na lata 2021-2022 – powiedział minister Andrzej Adamczyk podczas sesji poświęconej przyszłości polityki UE w zakresie TEN-T.

- Będziemy w dalszym ciągu konsekwentnie wspierać jej dalszy rozwój, szczególnie poprzez ujęcie nowych, perspektywicznych projektów, takich jak Via Carpatia, Centralny Port Komunikacyjny i projekt szybkiej kolei łączącej państwa V4 – podkreślił minister.

- W tym kontekście, za istotne uważam utrzymanie wysokiego poziomu zaangażowania środków europejskich w projekty transportowe – dodał minister.

Spotkania bilateralne

Podczas wizyty w Bukareszcie minister Andrzej Adamczyk odbył rozmowy z ministrami transportu krajów UE.

Minister Andrzej Adamczyk wspólnie z ministrami ds. transportu Bułgarii, Litwy, Łotwy oraz Węgier omówił dalsze plany działań w z zakresie Pakietu Mobilności I w kontekście jego turbulentnego procedowania na forum Parlamentu Europejskiego.

Ministrowie odbyli również wspólne spotkanie z prezydencją rumuńską, podczas którego wystosowali wspólny apel o poszerzoną i merytoryczną debatę nad proponowanymi rozwiązaniami w Pakiecie Mobilności I w ramach przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego. Pospieszne procedowanie może doprowadzić bowiem do uzgodnienia rozwiązań, które będą zagrażały skutecznemu funkcjonowaniu europejskiego sektora transportu.

- Presja czasu, w tym świadomość zbliżającego się końca kadencji Parlamentu Europejskiego nie służy przyjmowaniu zrównoważonych, kompromisowych rozwiązań - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Podczas spotkania z ministrem transportu Republiki Łotewskiej Tālisem Linkaitsem dotyczącym budowy szlaku kolejowego Rail Baltica i drogowego ViaBaltica A. Adamczyk podkreślił, że podniesienie dynamiki i znaczenia szlaków transportowych na osi północ- południe stanowi kluczowy cel strategiczny Polski.

Podczas spotkania z wiceministrem infrastruktury Włoch Michelem Dell`Orco minister A. Adamczyk przedstawił problemy związane z włoskimi wykonawcami inwestycji drogowych w Polsce.

- Bezpośrednio zagrożonych jest pięć kontraktów, poważny niepokój budzą następne trzy. Wezwaliśmy wykonawców do powrotu na place budów – poinformował minister.

Minister podkreślił, że dzięki działaniom podejmowanym przez MI i GDDKiA ochroną zostali objęci podwykonawcy pracujący przy realizacji zagrożonych kontraktów. Zaapelował też o podjęcie przez Włochy działań, które podtrzymają dobre wzajemne relacje.

W rozmowach z ministrem transportu, technologii informatycznych i telekomunikacji Bułgarii Rossenem Jeliazkovem A. Adamczyk podziękował za to, że Bułgaria aktywnie wspiera Polskę w pracach na rzecz utworzenia nowego korytarza drogowego północ-południe.

- Jesteśmy przekonani, że przybliży nas to do realizacji wspólnego celu – wpisania szlaku Via Carpatia do sieci TEN-T na całym przebiegu trasy – powiedział A. Adamczyk.

W trakcie spotkania z ministrem transportu Rumunii Alexandru Răzvanem Cuc’em A. Adamczyk zaprosił na wizytę studyjną do Polski delegację rumuńskiego resortu transportu oraz rumuńskich towarowych spółek kolejowych.

- Bardzo nas cieszy pozytywne postrzeganie polskiej reformy spółek kolejowych przez stronę rumuńską. Z chęcią podzielimy się naszymi doświadczeniami, choćby na przykładzie udanej transformacji PKP Cargo – powiedział A. Adamczyk.

Z uwagi na pełnienie przez Rumunię roli Prezydencji w Radzie UE, poruszono także tematy wynikające z bieżącej agendy prac instytucji UE, w tym Pakiet Mobilności I i rozporządzenia Smart TEN-T.

28 marca 2019 r. minister Andrzej Adamczyk spotkał się z komisarz ds. transportu Violetą Bulc. Minister podziękował komisarz za decyzję o przyspieszeniu rewizji sieci TEN-T.

- Polska wielokrotnie deklarowała chęć wcześniejszego rozpoczęcia dyskusji w tym zakresie. Widzimy potrzebę uwzględnienia w układzie transeuropejskiej sieci transportowej nowych priorytetów inwestycyjnych. Są to przede wszystkim: Via Carpatia, Centralny Port Komunikacyjny oraz planowane szybkie połączenie kolejowe pomiędzy Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami – powiedział minister.

Podczas spotkania z Panią Komisarz poruszono również temat Pakietu Mobilności, rozporządzenia Smart TEN-T oraz inwestycji transportowych. Pani Komisarz Bulc wyraziła zrozumienie i wsparcie dla działań Rządu RP wobec firm budujących drogi i koleje w Polsce

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ