Ocalić Historię, Odnaleźć Dziedzictwo: Nordkalk przywraca blask zabytkowej kapliczce w Zajączkowie
Zwięzła, ale bogata w historię renowacja zabytkowej kapliczki w Zajączkowie, gm. Piekoszów, stanowi ważny rozdział w dziedzictwie kulturowym tego malowniczego regionu. Firma Nordkalk, w ramach utworzonej przez siebie Rady Dialogu Społecznego, podjęła się ratowania tego unikalnego zabytku, który przetrwał od 1908 roku, będąc świadkiem przemijających lat.
Początki kapliczki sięgają czasów, gdy Wójt Hajduk, oddany społecznik z tamtej epoki, postanowił upamiętnić rolę rolników, fundując kapliczki. Oryginalny napis „Boże pobłogosław pracy rolników” na elewacji kapliczki, pozostawiony przez Wójta Hajduka, przetrwał w nienaruszonym stanie, stanowiąc symbol ducha i oddania lokalnej społeczności.
Przez ponad 110 lat kapliczka pełniła rolę ważnego centrum lokalnych tradycji. To przy niej mieszkańcy gromadzili się podczas poświęceń pól, a w maju kwitła w kolorach i dźwiękach pieśni maryjnych. Niemniej jednak, czas oraz działanie natury nie omijały tego zabytku. Podmyte fundamenty i degradacja konstrukcji skłoniły mieszkańców, radnych i sołtysa do zwrócenia się o pomoc do firmy Nordkalk.
W ramach dziąłania Radą Dialogu Społecznego firmy Nordkalk, przeprowadzona została kompleksowa renowacja kapliczki. Usunięto skarpę, która zagrażała konstrukcji, wykonano odwodnienie terenu, utwardzono otoczenie kapliczki i położono kostkę brukową. Całość obłożono piaskowcem, a na szczycie umieszczono nowy krzyż z piaskowca, wykonany z jednego bloku kamienia. W ramach poszanowania historii, oryginalny krzyż z 1908 roku został odrestaurowany i umieszczony w specjalnie przygotowanej wnęce, zabezpieczony hartowaną szybą. Wszystkie te czynności zostały wykonane zgodnie z wytycznymi Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
To nie pierwsza inicjatywa Nordkalk na rzecz dziedzictwa kulturowego w Zajączkowie. W przeszłości firma przeprowadziła renowację zabytkowej studni i ujęcia wody źródlanej oraz utwardziła teren wokół tego miejsca.
Inicjatywy Nordkalk dowodzą, że przy wsparciu społeczności i współpracy, możemy chronić i pielęgnować nasze dziedzictwo kulturowe.
Razem możemy więcej, odradzając i uwieczniając nasze wspólne korzenie.
Komentarze