Partner serwisu
11 kwietnia 2025

Budownictwo i nieruchomości Jeden cel, wiele dróg – komu najlepiej przydzielić zadania związane z ESG?

Kategoria: Aktualności

Zrównoważony rozwój stał się elementem strategii wielu nowoczesnych przedsiębiorstw, które chcą pozostać konkurencyjne na rynku. Każda firma ma inne potrzeby i zasoby, przez co nie ma jednego rozwiązania na to, jak podzielić zadania związane z ESG. Czasami wystarczy do tego jedna osoba, innym razem potrzebny jest cały zespół.

Budownictwo i nieruchomości Jeden cel, wiele dróg – komu najlepiej przydzielić zadania związane z ESG?

Wyznaczenie osób, które będą odpowiedzialne za kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem w firmie to ważny element strategii ESG. Zrównoważone praktyki muszą być zintegrowane z codziennymi działaniami firmy, a odpowiedzialność za nie powinna zostać przekazana pracownikom o odpowiednich kompetencjach. Jasne struktury zarządzania zapewniają, że decyzje strategiczne uwzględniają nie tylko zysk, ale również długoterminowy wpływ działań firmy na środowisko i społeczeństwo.

Wielkość zespołu ds. ESG zależy od potrzeb

Choć coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie osób na stanowisku dedykowanym zrównoważonemu rozwojowi, to nie ma jednego sposobu na zorganizowanie struktury zespołu odpowiedzialnego za raportowanie ESG. W popularnych serwisach z ofertami pracy widnieją liczne ogłoszenia o poszukiwaniu  managerów ds. zrównoważonego rozwoju czy specjalistów ds. raportowania ESG. We wrześniu 2024 r. po wpisaniu w aplikacji Pracuj.pl hasła ,,ESG” pojawiało się aż 65 ofert pracy. Czasami firmie wystarczy jedna osoba, która weźmie na siebie obowiązki związane ze zrównoważonym rozwojem. Zdarza się też, że duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają kilka tysięcy pracowników, nie chcą obarczać tym tematem tylko jednego z nich. Rozwiązaniem może być wówczas utworzenie komitetu ESG. Na taki ruch decyduje się obecnie ok. 15 proc. firm, jak podaje Deloitte. Coraz więcej firm raportuje dane dotyczące ESG, a to wymaga usystematyzowania wewnętrznych struktur odpowiedzialnych za te kwestie . Odpowiedzialność za działania zgodne z zasadami ESG obejmują wówczas członkowie komitetu, stosownie do zajmowanego stanowiska i kompetencji.

Na przełomie 2023 i 2024 r. utworzyliśmy komitet ESG składający się z dziesięciu osób. Przewodniczącą jest wiceprezes spółki Pekabex Beata Żaczek, która odpowiada za raportowanie. Jest w nim też trzech pracowników związanych z poszczególnymi aspektami ESG – managerka ds. ochrony środowiska, HR business partner i dyrektor zajmujący się prawem korporacyjnym. Codzienne obowiązki tych pracowników są związane z zagadnieniami ważnymi z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, dlatego ich członkostwo w komitecie jest bardzo ważne - mówi Monika Brzozowska, zastępca dyrektora finansowego z firmy Pekabex BET, największego producenta prefabrykatów w Polsce.

Oprócz osób na wspomnianych stanowiskach do komitetu ESG w Pekabex BET należą także: dyrektor logistyki, dyrektor sprzedaży, dyrektor komunikacji i marketingu oraz dyrektor z ramienia generalnego wykonawstwa. Pełnią oni role konsultantów ze swoich dziedzin. Dla przykładu – dyrektor sprzedaży, który na co dzień rozmawia z klientami i bada ich potrzeby, jest w stanie przedstawić im możliwości bardziej zrównoważonych rozwiązań produktowych i procesowych. Z kolei dyrektor komunikacji i marketingu odpowiada za kontakt ze środowiskami lokalnymi, dzięki czemu komitet może lepiej uwzględniać społeczne elementy zrównoważonego rozwoju i reagować na sygnały płynące od mieszkańców okolicy, w której realizowana jest budowa. W ten sposób komitet zyskuje szeroki obraz zarówno potrzeb w zakresie ESG, jak i możliwości, jakie może zaoferować.

Za raportowanie odpowiada kierownik ds. finansowych oraz zastępca dyrektora finansowego.

Komitet czy jednoosobowe stanowisko?

Decyzja o utworzeniu komitetu ESG lub powierzeniu obowiązków związanych z raportowaniem ESG jednej osobie zależy od wielkości firmy, skali jej działalności i poziomu złożoności zadań w obszarze zrównoważonego rozwoju. Komitet ESG ma tę zaletę, że umożliwia zaangażowanie specjalistów z różnych działów, co sprzyja bardziej kompleksowemu podejściu do wyzwań ESG – pozwala np. usprawnić pomiar i raportowanie danych oraz udoskonalić procesy decyzyjne. W komitecie decyzje są podejmowane w oparciu o różne perspektywy, a to zwiększa szanse na sukces w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. 

Z drugiej strony, w mniejszych przedsiębiorstwach, gdzie zakres obowiązków ESG nie jest aż tak szeroki, może wystarczyć jedno dedykowane stanowisko. W takim przypadku najważniejsza jest kompetencja i doświadczenie osoby, która koordynuje działania ESG, pozostając we współpracy z innymi działami. To rozwiązanie sprawdza się tam, gdzie firma dopiero zaczyna rozwijać swoją strategię ESG i potrzebuje jasnego określenia odpowiedzialności za ten obszar.

ESG managerowie są coraz częściej poszukiwani na rynku, ale to osoby, które odpowiadają za kontakty z interesariuszami, a nie samym raportowaniem. W dużych przedsiębiorstwach zbieranie danych przez jedną osobę byłoby trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Potrzebna jest współpraca - dodaje Klaudyna Jarosławska, kierownik ds. finansowych Pekabex BET.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ