Partner serwisu
09 listopada 2015

Zimowe nastroje w branży budowlanej

Kategoria: Aktualności

Choć ogólna sytuacja w branży budowlanej z miesiąca na miesiąc ulega poprawie, na co wskazują dane z rynku, to mali i średni przedsiębiorcy prognozują spadek liczby zleceń. Świadczy o tym ostatni odczyt „Barometru EFL” dla tej branży.

 

 

Zimowe nastroje w branży budowlanej

W IV kwartale subindeks „Barometru EFL” dla branży budowlanej wyniósł 52,9 pkt. To wartość dużo niższa niż w odczycie z lipca tego roku. Przedsiębiorcy tego sektora spodziewają się przede wszystkim mniejszej ilości zamówień (spadek o 5,4 pkt. w relacji do lipcowego pomiaru), w związku z czym rośnie prognozowane zapotrzebowanie na zewnętrzne finansowanie. Badani rzadziej informują też o zamiarze inwestowania w środki trwałe. Pogorszenie w tych obszarach występuje przede wszystkim wśród firm zatrudniających do 9 osób (subindeks dla mikro firm budowlanych wyniósł  47,4 pkt., dla porównania w lipcu – 68,2 pkt.). 

– Budownictwo to branża, która charakteryzuje się sezonowością. Nadchodząca zima z pewnością nie nastraja przedsiębiorców optymistycznie, ponieważ trudno jest określić, jak długo aura pozwoli im jeszcze prowadzić prace budowlane. Z tej przyczyny spodziewają się spadku liczby zamówień, co powoduje pogorszenie odczytów „Barometru EFL” – powiedział Radosław Woźniak, wiceprezes EFL S.A.

Z raportu Deloitte[1] wynika, że już w ubiegłym roku polskie firmy budowlane przestały generować straty, a wyniki za I półrocze 2015 r. potwierdzają tę tendencję. To dobry sygnał, jednak raport Deloitte powstał w oparciu o dane z 15 największych polskich firm budowlanych, notowanych na GPW. W małych i średnich przedsiębiorstwach działających w tej branży nastroje nie są, jak widać ze wskazań „Barometru EFL”, aż tak optymistyczne. A właśnie tych jest najwięcej w branży budowlanej. Jak podaje raport PwC: „Bardzo istotną cechą branży budowlanej jest jej rozdrobniona struktura, oznaczająca, iż większość firm w niej działających należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. (…) Są one (…) bardzo wrażliwe na wahania koniunktury i w związku z tym bardzo zróżnicowane, co do osiąganych wyników finansowych”[2]. Pozostaje mieć nadzieję, że prognozowana przez synoptyków z USA łagodna i ciepła zima w Europie okaże się łaskawa dla budowlańców i pozwoli im na prowadzenie prac w sezonie, który tradycyjnie nie sprzyja kontynuowaniu tego typu inwestycji.

 

[1] Raport „Polskie spółki budowlane 2015 – najważniejsi gracze, kluczowe czynniki wzrostu i perspektywy rozwoju branży”

[2] Raport „Analiza wpływu sektora budownictwa mieszkaniowego na gospodarkę Polski”, s. 3-4, http://www.pwc.pl/pl/pdf/analiza-wplywu-sektora-budownictwa-mieszkaniowego-na-gospodarke-polski-raport-pwc.pdf

 

fot.: freeimages.com

Źródło: On Board Public Relations Sp. z o.o.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ