Jak rozpocznie się 2017 r. na rynku pracy?
W sześciu z 10 badanych sektorach kraju prognoza netto zatrudnienia dla I kwartału 2017 r. jest dodatnia. Najwyższe noty uzyskano dla Budownictwa oraz Produkcji przemysłowej, dla których wyniki wyniosły odpowiednio +24% i +20%. Optymizm odnotowywany jest też dla branż Transport/Logistyka/Komunikacja, Restauracje/Hotele, +12% dla obu, Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo, +10%, a także Handel detaliczny i hurtowy, +9%. Najniższe prognozy uzyskano dla sektorów Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi oraz Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi, odpowiednio -7% i -4%. Wyniki dla obszarów Kopalnie/Przemysł wydobywczy i Instytucje sektora publicznego również wskazują na nieprzychylne warunki do szukania pracy, odpowiednio 0% i -1%
Wykres 2. Prognoza netto zatrudnienia dla sektorów w Polsce na Q1 2017 r. Źródło: „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.
– Stabilna i korzystna sytuacja na rynku pracy sprzyja powstawaniu nowych etatów, podwyższaniu stawek wynagrodzeń oraz rozwojowi świadczeń pozapłacowych. To zdecydowanie wpływa na pracowników, którzy są coraz bardziej otwarci na zmianę pracy. O ile jednak przedsiębiorcy coraz częściej starają się rozwijać narzędzia przyciągania nowych talentów, o tyle wciąż obszarem do rozwoju pozostaje motywacja i budowanie lojalności dotychczasowych pracowników. Dla kandydata w Polsce nadal najczęstszym i najprostszym sposobem zwiększenia otrzymywanego wynagrodzenia jest zmiana dotychczasowego miejsca pracy. To trend, któremu warto przeciwdziałać, zarówno dla korzyści przedsiębiorców, jak i ich zespołów, wprowadzając istotne zmiany w dotychczasowej polityce personalnej wielu przedsiębiorstw, – komentuje Iwona Janas.
W ujęciu kwartalnym w sześciu z 10 badanych sektorach nastąpiło pogorszenie prognoz. Największe spadki odnotowano dla Instytucji sektora publicznego, o 11 punktów procentowych. W sektorze Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi uzyskano umiarkowane osłabienie prognozy, o 5 punktów procentowych. W przypadku sektorów Transport/ Logistyka/ Komunikacja, Handel detaliczny i hurtowy, Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi odnotowano nieznaczne pogorszenie wyników, o 2 lub 1 punkt procentowy. Polepszenie prognoz nastąpiło w przypadku czterech branż. Największe uzyskano dla Budownictwa, o 9 punktów procentowych. Umiarkowany wzrost zaobserwowano w sektorach Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo oraz Restauracje/ Hotele, odpowiednio o 6 i o 4 punkty procentowe. W przypadku Produkcji przemysłowej wynik pozostaje na zbliżonej pozycji.