Polski rynek budowlany w europejskiej czołówce
Z raportu Euroconstruct wynika, że polski rynek budowlany należy to najszybciej rozwijąjących się na kontynencie. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach taki trend nie zostanie odwrócony.
Specjaliści wskazują, że od kilku miesięcy na rynku budowlanym widoczna jest pozytywna tendencja. Wzrasta liczba oddanych do użytku mieszkań, uruchamiane są dodatkowe inwestycje, które wykorzystują środki z programów europejskich. Na tle innych krajów europejskich Polskę wyróżnia udział nowego budownictwa w ogólnokrajowej perspektywie inwestycyjnej, z kolei na zachodzie kontynentu większy udział mają remonty. Nasz kraj wyróżnia się też jeśli chodzi o budownictwo hotelowe i biurowe. Rosną też produkcja budowlana i wydatki na inwestycje.
Tendencja zmian i presja cenowa
Dostrzegalny jest trend wzrostowy, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i biurowe. Przy okazji obserwuje się tendencję zmian standardów budowania, któremu towarzyszy rozwój budownictwa z wykorzystaniem technologii segmentowej. Na rynku budowlanym rośnie natomiast presja cenowa - zarówno pod względem rynku pracy (brakuje pracowników), jak i rosnących kosztów materiałów, których producenci od początku tego roku systematycznie podnoszą ceny. Branżową bolączką są też okresowe rynkowe braki i wydłużenie czasu realizacji dostaw ze względu na mało elastyczne możliwości produkcyjne - analizuje bieżące trendy Bartosz Pilch, Dyrektor ds. E-commerce i Marketingu w firmie SIG.
Nie walczą już o przetrwanie
Nowym zjawiskiem jest tendencja firm wykonawczych o ustabilizowanej renomie do rezygnowania z mniej rentownych kontraktów.
Wynika to z faktu, iż inwestycji na rynku budowlanym jest na tyle dużo, że wykonawcy nie walczą już o przetrwanie i mogą wybierać te opłacalne, co stanowi zresztą kolejny bodziec powodujący presję cenową. W tym momencie rynek staje się w większym stopniu rynkiem wykonawcy, a nie inwestora - wskazuje Pilch.
Stała, wzrostowa tendencja na rynku budowlanym to perspektywa, co do której branżowi specjaliści nie mają wątpliwości. Spodziewane jest również ożywienie związane z rządowymi planami budownictwa rodzinnego i samorządowymi inwestycjami w kontekście zbliżających się wyborów - kończy Pilch.
Komentarze