Podsumowanie ogólnopolskiej zbiórki „Drogocenna krew” w 2022 roku
1266 dawców i ponad 585 litrów krwi i jej składników - to efekt ogólnopolskiej zbiórki „Drogocenna krew” w 2022 roku. W ramach akcji zebraliśmy ponad 520 litrów krwi, nieco ponad 44 litry osocza i blisko 17 litrów koncentratu krwinek płytkowych. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu dawców - współczesnych bohaterów, którzy zdecydowali się na bezinteresowną pomoc innym ludziom.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym
Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w zeszłoroczną zbiórkę „Drogocenna krew”. Warto przy tej okazji wyróżnić te regiony w Polsce, w których jej efekty były najlepsze. W 2022 roku pierwsze miejsce pod względem ilości oddanej krwi zajęło woj. zachodniopomorskie (podobnie jak w 2021 r.). Na drugim miejscu uplasowało się woj. kujawsko-pomorskie, a podium zamyka woj. opolskie.
Podziękowania należą się przede wszystkim dawcom, jak również pracownikom GDDKiA, którzy wspólnie z właściwymi Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK), odegrali istotną rolę, przez cały rok organizując stacjonarne i mobilne zbiórki krwi. W akcji wzięło również udział Wojsko Polskie i Wojskowe Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Bohaterowie kolejny rok z nami
2022 był kolejnym rokiem, w którym pracownicy GDDKiA i nasi partnerzy zaangażowali się w ogólnopolską akcję krwiodawstwa. W roku 2021 w akcji „Drogocenna krew” wzięło udział 1486 dawców, którzy oddali ponad 686 litrów krwi i jej składników. Z kolei w roku 2020 w akcji „Drogocenna krew” wzięło udział 1258 dawców, którzy oddali ponad 582 litry krwi i jej składników. W 2019 roku, w ramach zbiórki „200 lat Administracji Drogowej”, dzięki grupie 3,5 tys. cichych bohaterów, zebraliśmy ponad 1600 litrów krwi. Zbiórka związana była z obchodami jubileuszu 200 lat istnienia Centralnej Administracji Drogowej.
Zbiórka wciąż trwa
Akcja „Drogocenna krew”, czyli wspólna inicjatywa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Narodowego Centrum Krwi, prowadzona będzie także w 2023 roku. Krew można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziałach terenowych RCKiK oraz mobilnych punktach poboru krwi. Oddając krew, pamiętajmy o podaniu przy rejestracji nazwy zbiórki „Drogocenna krew”.
WAŻNE - hasło zbiórki DROGOCENNA KREW należy podawać w momencie rejestracji w RCKiK, OT lub punkcie mobilnym (krwiobusie).
Zbiórka pod hasłem „Drogocenna krew” figuruje w rejestrze NCK pod numerem 693. Niektóre RCKiK o to pytają, więc warto zapamiętać ten numer.
Warto być dawcą
Jednocześnie przypominamy, że w życie weszła nowelizacja ustawy o publicznej służbie krwi, która przyznaje honorowym dawcom krwi dodatkowe uprawnienia w związku z pandemią COVID-19:
- dwa dni zwolnienia od pracy (w dniu, w którym oddano krew lub jej składniki i w dniu następnym),
- ulga w wysokości 33 proc. na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego.
Informacje dotyczące nowelizacji ustawy oraz nowych przywilejów znaleźć można m.in. na stronach NCK:
- https://www.gov.pl/web/nck/prezydent-rp-podpisal-nowele-ustawy-o-przeciwdzialaniu-covid-19;
- https://www.gov.pl/web/nck/dodatkowe-uprawnienie-dla-krwiodawcow
Jeśli chcesz wziąć udział w zbiórce krwi lub pomóc zorganizować ją w swojej miejscowości, napisz do nas - pomagamy@gddkia.gov.pl.
Zapraszamy do udziału w akcji. Niech łączy nas krew, która ratuje życie!
Komentarze